כשהגיטרה מנסרת את האוויר

Air Guitar, או בעברית “גיטרת אוויר”, הוא מעין סוג של ריקוד עם הידיים, שמבוצע בעיקר בסצינת המטאל והרוק. הרעיון הוא לחקות באופן מוגזם את תנועות פריטת הגיטריסט בזמן הופעה במה שנראה כנגינה על גיטרה בלתי נראית. בדרך כלל תראה כמו אהבל, אבל העיקר שתרגיש טוב עם עצמך.

אבא בנחיריים
אבא בנחיריים

כת נגני גיטרת האוויר פרצה לראשונה לתודעה כאשר התפרסמה תמונה של קית’ ריצ’רדס, חבר להקת הרולינג סטונס, כשהוא עושה גיטרת אוויר בזמן שביתו עולה באש. אגב, אותו ריצ’רדס עלה לאחרונה לכותרות לאחר שהודה בראיון שהסניף את האפר של אביו. מאוחר יותר הודיע שבסך הכל זו הייתה מתיחה לכבוד ה-1 באפריל. קשה לנו להאמין שהוא התבדח.

עניין גיטרת האוויר תפס תאוצה בשנים האחרונות והחל מ-1996 מתקיימות תחרויות ברחבי העולם למעריצי הסגנון. המתחרים צריכים “לנגן” שני קטעים, כל אחד באורך דקה. הקטע הראשון נבחר ע”י המתחרים עצמם ואילו הקטע השני נבחר באקראי ע”י השופטים או מתחרים אחרים, מה שמחייב את המתחרים לאלתר.
החוקים מאוד פשוטים: מותר לחקות רק נגינת גיטרה (אבל החיקוי יכול להיות של גיטרה אקוסטית, חשמלית או שתיהן) ואסור להופיע עם כל סוג של ציוד נגינה (מגברים, פדלים וכד’). מה שכן, מומלץ לשלב כמה שיותר גימיקים בהופעה. באופן קצת הזוי, שיטת הניקוד דומה לזאת של החלקה אמנותית על הקרח. חבר השופטים המכובד (בדרך כלל מוזיקאים כושלים) יכול להעניק ציון החל מ-4.0 נקודות ועד 6.0 נקודות. הניקוד הגבוה ביותר והניקוד הנמוך ביותר נמחקים ונעשה ממוצע בין שאר הציונים. המתחרה עם הממוצע הגבוה ביותר זוכה בתחרות.


אלוף גיטרת האוויר לשנת 2006

השופטים נדרשים לשפוט ע”פ 3 קריטריונים: טכניקה – כמה ההופעה דומה לדבר האמיתי, דגש מיוחד ניתן לנגינת אקורדים, מפרטים וחיקוי של אמנים גדולים. כריזמה – יכולתו של המתחרה להיות כוכב רוק ולסחוף את הקהל. ו-אווריריות – כמה ההופעה של המתחרה הייתה ייחודית, ולא סתם חיקוי של נגינת גיטרה.

עולם הטכנולוגיה המתפתח סביב האייר-גיטר מביא את ההשתתפות בחוויה לשיאים חדשים. חברת Harmonix (בבעלות MTV) פיתחה עבור הפלייסטיישן את ה-Guitar Hero: גיטרת פלסטיק שמתחברת לקונסולה ומאפשרת לשחקן לנגן על כפתורים לפי הקצב. הגיטרה הפכה ללהיט ברחבי העולם. למרות מחירה היקר יחסית (500 ש”ח לצרכן הישראלי), נמכרו 143,399 יחידות בחודש האחרון.


חולצת האייר גיטר

בחודש נובמבר האחרון הודיעו מדענים אוסטרליים כי הצליחו לפתח בד טקסטיל מיוחד שיכול לעקוב בעזרת שבב מחשב אחרי תנועותיו של הלובש אותו ולהשתמש במידע לכל צורך. בתור ניסיון ראשון, פיתחו האוסטרלים החביבים חולצת Air Guitar שמעבירה באופן אלחוטי מידע על תנועות הידיים והתנוחות של הלובש אותה ומתרגמת אותן לצלילי דיסטורשן.

העובדה שלא מדובר בנגינה אמיתית לא מונעת מהתהילה למצוא את מי שראוי לה. הסלבריטי הבכיר כרגע מבין אנשי גיטרת האוויר הוא בחור בשם ביורן טוראק. הוא השתתף בעשר תחרויות שונות בין השנים 2003-2005 והגיע למקום השני בחמש מתוכן. בשנת 2006 הוא פירסם ספר על חלומו להיות נגן גיטרת האוויר הטוב בעולם, פיתח את ה-“אייריוקי” (שזה כמו קריוקי, אבל עם הידיים) ואפילו הופיע בתוכניתו של קונאן אוברייאן ובפוקס ניוז.

ולסיום, אנחנו מביאים לכם את הוידאוקליפים של 30 השירים האהובים ביותר על נגני האייר-גיטר ברחבי העולם, כפי שנבחרו לאחרונה בסקר לרגל יציאתו לאקרנים של הסרט “Air Guitar Nation” העוקב אחרי סצנת האייר גיטר. השתדלנו להביא לכם את ההופעות החיות של השירים כדי שתוכלו ללמוד את התנועות. אתם מוזמנים להתחיל להתאמן.