בלונדיניות עושות אותך טיפש

מסתבר שהבלונדיניות באמת גורמות לגברים לאבד את חוט המחשבה, כך קבעו השבוע מדענים בכירים בצרפת. מבדקים שנערכו לאורך השנה האחרונה הוכיחו שגברים סבלו מקושי בחשיבה ועיכוב בפעולות מוחיות שונות לאחר שצפו בסדרת תמונות של בלונדיניות, כך מדווח הבוקר הצהובון “הדיילי טלגרף”.

בלונדה מעיינת במחקר
בלונדה מעיינת במחקר

החוקרים הגיעו למסקנה כי דעתם של הגברים לא הייתה מוסחת, אלא שלמעשה הם חיקו, באופן בלתי מודע, את הסטריאוטיפ של הבלונדה הטיפשה. או כפי שנאמר בשפה המדעית: Blonde Bimbo.

המסקנה הלא-כל-כך-מפתיעה הוכחה בוודאות במהלך ניסוי רחב היקף שנערך ע”י אקדמאיים באוניברסיטה של פריז.

מטרת הניסוי הייתה לבדוק האם יש השפעה על תיפקוד המוח אצל גברים לאחר חשיפה לתמונות של נשים. לכל קבוצת נבחנים הוצג רצף תמונות של נשים בשלל פעיליות היום-יום.

לאחר בדיקת הנבחנים ושיקלול התוצאות, גילו החוקרים כי הגברים שנחשפו לקבוצת הבלונדיניות השיגו את הציונים הנמוכים ביותר בכל המבחנים.

בלונדה מוכיחה את התיאוריה
בלונדה מוכיחה את התיאוריה

הסטריאוטיפ של הבלונדינית הטיפשה נולד כבר מזמן. שחקניות כמו מרילין מונרו, פאריס הילטון, פנינה רוזנבלום וגולדי הון תרמו לאיפיון הבחורות המתהדרות בגוף משובח ושיער בלונדיני גולש אבל סובלות מחוסר אינטיליגנציה והיגיון בריא. דולי פרטון, זמרת הקאנטרי השופעת, צוטטה כאומרת: “אין לי בעיה עם כל הבדיחות על בלונדיניות, כי אני יודעת שאני לא טיפשה. אני גם לא בלונדינית”.

כמו כל סטריאוטיפ, גם השורשים לגבי השיער הבלונדיני לא ממש ברורים. אחד הטיעונים קובע כי בגלל שלרוב הילדים בשנותיהם המוקדמות יש ניצוצות של שיער בהיר, נוצר חיבור פסיכולוגי בין השיער הבלונדיני לנאיביות וילדותיות.


בלונדינית משלנו

“המחקר מוכיח שאנשים שנתקלים בסטריאוטיפים, בדרך כלל משתפים איתם פעולה ומחקים חלק מהמאפיינים שהם מצפים לחוות מהפגישה”, אמר טיירי מאייר, אחד מהחוקרים הבכירים במחקר ופרופסור למדעי ההתנהגות באוניברסיטה הפריזאית.

“במקרה שלפנינו”, הוסיף החוקר המשופם, “לבלונדיניות יש את הפוטנציאל לגרום לאנשים להתנהג בצורה יותר טיפשית, מכיוון שהם מחקים באופן בלתי מודע את הסטריאוטיפ של הבלונדינית הטיפשה”. כאילו, דה.