דיפש מאוד

חבר הכנסת חיים פרוש בימי הזוהר
חבר הכנסת חיים פרוש בימי הזוהר

ב-3 ביולי 2006 נפל דבר בבית המחוקקים הישראלי. בעקבות מידע שהתקבל בלשכתו של חבר הכנסת מאיר פרוש (יהדות התורה) כי להקת “דפש מוד” עומדת להופיע בצאת תשעה באב, הוחלט לקיים שאילתה בכנסת לגבי פשר הזוועה. בזכות מערכת קשרים מסועפת שיש לנו במוסדות השלטון, רדיו אוממו מביא לכם את סיכום הדיון אחד-אחד כפי שהוקלד.

היו”ר דליה איציק:
תודה לך, אדוני. השאילתא הבאה של חבר הכנסת מאיר פרוש, שאילתא בעל פה מספר 27, המופנית לשר המדע, התרבות והספורט. אדוני חבר הכנסת פרוש, בבקשה.

27. הופעת להקת המחול “דפש מוד” בפארק הירקון ביום תשעה באב

נודע לי, כי ביום תשעה באב, 3 באוגוסט 2006, תתקיים הופעה של להקת המחול “דפש-מוד” בפארק הירקון.
רצוני לשאול:

1. האם נכון הדבר? אם כן –
2. כיצד מתיישב האירוע עם חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב?
3. האם תימנע קיום ההופעה?

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: אדוני חבר הכנסת פרוש, קודם כול, תיקון טעות קטנה, או לא קטנה, אפילו גדולה. “דפש-מוד” היא לא להקת מחול, היא להקת רוק ידועה מאוד בעולם ובארץ. אני מזמין אותך להופעה כדי להבחין בין הלהקות.

היו”ר דליה איציק: אדוני השר, גם אנחנו לא ידענו.

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: כדאי שנדע, אגב, למשרד שלנו, לממשלה בכלל, אין נגיעה להופעה הזאת, משום שזאת להקה פרטית, שבאה על ידי מפיק פרטי, ולא בכל דבר הממשלה מעורבת, אבל אנחנו מקבלים את הלהקה בברכה.

גדעון סער (הליכוד): להקה טובה, דרך אגב.

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: לפי דעתי חבר הכנסת גם קנה כרטיסים להופעה.

היו”ר דליה איציק: אתה הולך בתשעה באב?

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: גברתי היושבת-ראש, זה לא תשעה באב–

גדעון סער (הליכוד): זה במוצאי תשעה באב.

אופיר פינס בתור לכרטיסים
אופיר פינס בתור לכרטיסים

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: זה ביום תשעה באב, כפי שחבר הכנסת מאיר פרוש אמר, אבל מה שנקרא אצלנו “במוצאי שבת בבוקר”, זאת אומרת, זה במוצאי תשעה באב. אני רוצה ללמד אותך פרק בהלכה, אם יורשה לי, רק אם תרשה לי, לא בכל מחיר. כידוע אצלנו ביהדות, חבר הכנסת פרוש, סופרים מערב לערב. זאת אומרת, ערב שבת נכנס בליל שבת, ביום שישי, ומסתיים במוצאי שבת. אותו דבר אגב בתשעה באב, הוא בעצם נכנס בערב תשעה באב, או על פי ספירת הגויים הוא ב-2 באוגוסט–

ראובן ריבלין (הליכוד): למניינם.

שר המדע, התרבות והספורט, אופיר פינס-פז: –למניינם, כמו שאומר חבר הכנסת ריבלין, ואילו מוצאי תשעה באב הוא בשלושה באוגוסט, וההופעה מתקיימת לאחר צאת תשעה באב.

דוד טל (קדימה): הרב פינס, לא כך ספרו הראשונים.

שר המדע וכל השאר, אופיר פינס-פז: יש על זה ויכוח הלכתי?

זבולון אורלב (האיחוד הלאומי – מפד”ל): מבחינת החוק אתה צודק, מבחינה יהודית האבל של תשעה באב נמשך עד י’ באב בצהריים.

שר המדע, התרבות והספורט, אופיר פינס-פז: גם לימדתי פרק בהלכה וגם זכיתי לשיעור בהלכה. לגופו של עניין. דווקא בימים האלה, שיש לנו עניין שדווקא יגיעו לישראל ולא יבטלו מופעים ולא יבטלו אירועי ספורט ולא יבטלו כנסים בין-לאומיים במדע, אפילו מפאת העניין הזה הייתי מצפה מידידי, חבר הכנסת מאיר פרוש, לגנוז את השאילתא, כי יש לנו באמת עניין שאחת הלהקות המפורסמות והידועות בעולם, שאגב מופעל עליה לחץ לא לבוא, אומרת: כן, אני באה. עוד היום פורסם בכלי התקשורת הישראליים שהם שוב מודיעים שהם מסירים את סימן השאלה, הם באים, ואני מקווה מאוד שציבור אוהבי הרוק בישראל ייהנה מההופעה.

היו”ר דליה איציק: תודה לך, אדוני. בבקשה, עוד שאילתא.

שמואל הלפרט (יהדות התורה): מכובד השר, אני רק מקווה שאכן הדבר הזה מתקיים במוצאי תשעה באב. מה זה מוצאי תשעה? האם בבוקר, בצהריים, בערב? מתי?

שר המדע, התרבות והספורט, אופיר פינס-פז: בלילה. הופעת רוק, חבר הכנסת פרוש —

היו”ר דליה איציק: תודה.

משה גפני (יהדות התורה): רגע, יש עוד שאלות.

זבולון אורלב (האיחוד הלאומי – מפד”ל): אפשר שאלות נוספות?

היו”ר דליה איציק: בבקשה, חבר הכנסת גפני, למרות שלא מגיע לך כי רק עכשיו נרשמת. תקפידו להירשם בזמן. בבקשה, חבר הכנסת גפני, אנחנו בלחץ של זמן. אחריו – חבר הכנסת אורלב. בבקשה.

באדיבות שוקי זיקרי
באדיבות שוקי זיקרי

משה גפני (יהדות התורה): גברתי היושבת-ראש, אדוני השר, לא נרשמתי לפני כן כיוון שרציתי לשמוע את תשובת השר, וקיבלתי את תשובת השר–

היו”ר דליה איציק: ונדהמת.

משה גפני (יהדות התורה): לא נדהמתי. להפך, רציתי לעלות ולהגיד שזה בסדר מבחינת העניין הזה, אם זה אכן במוצאי תשעה באב. אבל  מכיוון ששר בישראל אמר פה דבר שהציבור שומע, רציתי לתקן דבר אחד שאמר חבר הכנסת אורלב, והציבור לא שמע. מבחינת החוק ומבחינת ההלכה מוצאי תשה באב זה כפי שאמרת, אבל לגבי תשעה באב, וראוי שציבור ידע, נוהגים עדיין מנהגי אבלות מסויימים עד יום למחרת בחצות היום. זאת ההלכה, ושהציבור יידע.

היו”ר דליה איציק: תודה.

זבולון אורלב (האיחוד הלאומי – מפד”ל): אדוני השר, אני בהחלט חושב שחשוב שאדוני מודע לחוק של איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב, ושאלתי, האם באמת משרד הפנים נוקט באמצעים או מנסה לרענן את החוק הזה לרשויות המקומיות על מנת שהחוק הזה יישמר בקיץ זה.

שר המדע, התרבות והספורט אופיר פינס-פז: קודם כול, אני אשיב לחבר הכנסת פרוש, ההופעה היא כמובן בלילה, כמו כל הופעות הרוק, הן לא מתקיימות בשעות הבוקר או בשעות היום, אלא בשעות הלילה. ולכן מהבחינה הזאת הסר דאגה מלבך.

לגבי ההערה של גפני, אני כמובן מקבל אותה בהכנעה, אני שמח לשמוע. לגבי החוק שהציג חבר הכנסת אורלב לגבי פתיחת בתי עינוגים או איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב. קודם כול, אני כבר לא שר הפנים, אבל הייתי. החוק הזה מתבצע על ידי הרשויות המקומיות. אני זוכר שבשנה שעברה החוק הזה התבצע, לא צריך לעשות דבר מיוחד. אגב, החוק הזה מתקבל בהבנה, ואין טענה, או לפחות לא נשמעה טענה בתקופתי על הפרת החוק או שנפתחים בתי עינוגים או שהחוק הזה לא מתקיים. לכן אני מציע להניח לדבר הזה. אני רוצה להודות לך, גברתי היושבת-ראש.

היו”ר דליה איציק: שאילתא לשרת החינוך. איפה שרת החינוך?!

[slider group=A title=”וילון מידע – האם ידעתם שלהקת הביטלס כמעט הופיעה בישראל?” bstyle=”display:block”]בשנת 1965 ניסה אמרגן צעיר בשם יעקב אורי להביא את הביטלס לארץ. מכיוון שבריאן אפשטיין, מנהל הלהקה היהודי, סירב לקבל לירות ישראליות וליעקב לא היו מספיק דולרים, הוא הגיש בקשה לממשלה שתעזור לו לקיים את האירוע. בתגובה, הממשלה החליטה כי מספיק אמנים כבר עושים את דרכם לישראל וכי ללהקה סתם תהיה השפעה שלילית על הנוער החלוצי. יופי באמת.[/slider]