פרדי מרקורי על האגודל

מעט מאוד ידוע על אמנות המאנואליזם (Manualism). המאנואליסט הוא אדם שיודע לשלוט בדחיסת האוויר בין כפות הידיים שלו, עד שהוא מפיק מהן קולות. הבנתם? ברור שלא. תעזבו הסברים, תראו את הוידאו – זה מה שמאנואליסט אמיתי יודע לעשות.


מאנואליסט בהופעה

במפתיע, מסתבר שקייים מספר מצומצם מאוד של אנשים בעולם שהצליחו להגיע לרמה של שליטה בכפות הידיים שלהם עד שהם יכולים להפיק מהן מוזיקה.

חלקם אפילו מעזים לצאת מהבית ולהופיע עם הכישרון שלהם בפומבי (או לפחות ב-YouTube). אגב, הבחור כאן למעלה הוא ג’רי, בן 46 מאיווה. כבר 37 שנים שהוא קם כל בוקר לעבודה בחנות כלי הנשק המשפחתית ומסיים כל לילה במשחקים עם האצבעות.

איך זה קורה? כמו שחצוצרן מפיק קול מנשיפת אוויר בין השפתיים, המאנואליסט מפיק קול מסחיטת אוויר בין הידיים. הידיים צמודות חזק והמאנואליסט משחרר אויר בעזרת האגודל (ולעיתים בעזרת הזרת, לקולות נמוכים יותר). לא משנה איך תעשו את זה, כל נגינה שלכם תשמע כמו סימפוניה של נודים.


ג’ון תומי, המאנואליסט הראשון

העניין הזה של הפלצות מהידיים לא נולד לאחרונה. יומן חדשות של אולפני יוניברסל מ-1933 מציג חוואי ממישיגן בשם סיסיל דיל שמדגים איך למד לנגן על הידיים את “ינקי דודל” עוד ב-1914. מאז, הצליחו מספר מאנואליסטים להתפרסם בזכות הכישרון שלהם. ג’ון תומי, שמופיע כאן למעלה, זכה לפרסום מסיבי בעקבות החשיפה אצל קרסון. הוא הופיע בשלל תוכניות אירוח, עשה קטעים ברדיו וחי את חיי הזוהר. הופעתו האחרונה הייתה ב-1998, אז נעלמו עקבותיו. השמועות בעיירה מדברות על כך שהשכן רצח אותו (ואפשר להבין למה).


ומה עם קצת מוזיקה מקסיקנית?

לוקח שנים רבות וסבלנות לא-נורמלית להגיע לרמות יכולת ביזאריות כמו שראיתם פה. מאנואליסט שהצליח להגיע לרמה כזו הוא ר.א. ווילסון, שהתחיל לנגן על הידיים בעקבות ג’ון תומי. בימים אלה הוא מהנדס בעמק הסיליקון אך בלילות הוא מפיץ וידאו של הידיים שלו מנגנות יצירות ב-Google Video. ערוץ הטלוויזיה האמריקאי TV Land כבר גילה את הפוטנציאל והשתמש בידיים שלו בתור פרומואים לעונה החדשה.

גם במאנואליזם, כמו בכל סגנון מוזיקלי, יש עניין של תקופות. בעוד שהמאנואליסטים המבוגרים שומרים על מסורת ויסות הצלילים מהידיים, הצעירים שבחבורה מנסים להוסיף שואו לקהל. הבולט שבהם (והיחידי) הוא ג’ימי הנד-טריקס, שמחבר את המגבר למשאבה של אופניים ועושה דיסטורשן עם אוויר.