ג’יימס בראון התפגר

הזמר ג’יימס בראון, מי שזכה לכינוי “הסנדק של מוזיקת הנשמה”, התפגר בבוקר חג המולד. בן 73 היה במותו.

בראון אושפז בבוקר יום ראשון בבית החולים “אמורי קרופורד” בעקבות דלקת ריאות. בשעה 1:45 בלילה, יצא סוכנו האישי לתקשורת, והודיע על מותו של אגדת הרוק’נ’רול. בעקבות שמועות על עירבובי אלכוהול וסמים, דרך המוות האהובה על סלבס, אמר הסוכן כי סיבת המוות עדיין אינה ידועה.

מכונת הסקס בלייב

לצד גדולים כמו אלביס פרסלי ז”ל ובוב דילן שכבר כותב צוואה, היה בראון אחת ההשפעות המוזיקליות הגדולות ביותר לאורך 50 השנים האחרונות. דור שלם של אמנים וזמרים העריץ אותו, ולעתים קרובות אף השתמש בכמה מהשיטות והגאונות של מיסטר בראון.

מיק ג’אגר ומייקל ג’קסון הודו יותר מפעם אחת כי ניסו לחקות חלק מהסגנון המיוחד בשירה ובתזוזה של ג’יימס בראון.
גם בלהיטים כמו “Fame” של ג’ורג’ מייקל ו-“Kiss” של פרינס, אפשר להבחין בקלות כי שאבו את השראתם מהשימוש בקולות הגבוהים והיכולות הווקאליות שלו.

“מי המציא את מוזיקת הנשמה?”, התשובה לא ממש ברורה. למרות שג’יימס בראון הוא אחד החלוצים בתחום, גם ריי צ’ארלס וסם קוק פעלו באותה תקופה ויכולים לדרוש (מהקבר) את הזכות ההיסטורית.

בראון בתא המעצר, יפה לו פזור
בראון בתא המעצר, יפה לו פזור
אבל אם תשאלו “מי המציא את הראפ, הדיסקו והפאנק?”, כאן כבר יש רק תשובה אחת – ג’יימס בראון. האיש שגילה את הקצב במוזיקה. אפילו הלופים, הבסיס לכל המוזיקה האלקטרונית, הוכנסו למוזיקה הפופולרית ע”י ג’יימס בראון.
“ג’יימס פשוט המציא את הגרוב”, אמר הראפר Chuck D מההרכב Public Enemy, “עד היום אף אחד לא הגיע אליו ברמה של הפאנקיות. אף אחד אפילו לא התקרב”.


אני מרגיש טוב

הלהיטים של בראון כללו שירים כמו Out Of Sight, Sex Machine, I Feel Good וגם את Say It Out Loud – I’m Black and I’m Proud – השיר שהיה לנקודת ציון בתולדות המוזיקה, כשיצא ב-1968 והיה לקריאה לשיוויון מעמדם של השחורים באה”ב. “אני זוכר איך קראו לנו “Coloured”, ואחרי השיר התחלנו להגדיר את עצמנו בתור שחורים.”, אמר בראון בראיון ב-2003. “השיר מוכיח שמילים ומוזיקה יכולים לשנות חברה שלמה”.

בראון זכה ב-1992 בגראמי על מפעל חיים. ב-1965 כבר זכה בגראמי על “Papa’s Got A Brand New Bag” וב-1987 על “Living In America”. הוא אחד האמנים הראשונים שנכנסו להיכל התהילה של הרוק’נ’רול, עוד ב-1986.


מסטול בטלוויזיה

בראון חי את חיי הרוק’נ’רול האמיתיים, בזמן שחי את חייו המסוממים על חוף פרטי בג’ורג’יה שבארה”ב, הוא הואשם בתקיפה ובהמנעות ממעצר ועבר להתגורר בכלא בדרום קרוליינה למשך שנתיים.

אחרי ששוחרר ב-1991, בראון אמר שהגיע הזמן “לסדר את מוזיקת הרוק”. הוא יצא במסע הופעות מסביב לעולם וזכה לכינוי “האדם שעובד הכי קשה בשואו-ביזנס”. עם מכנסי עור צמודים, ריקודים פסיכדליים, איפור בעיניים ושיער פרוע, בראון הכין את הקרקע לאמני ה-MTV והשואו כמו מייקל ג’קסון ושאר החברים.

“המוזיקה בעולם כיום”, אמר בראון בראיון ב-1989, “נשמעת בדיוק כמו האלבום האחרון שלי”. “דיסקו זה ג’יימס בראון, היפ-הופ זה ג’יימס בראון, ראפ זה ג’יימס בראון, אתה מבין למה אני מתכוון? תקשיב לכל הראפרים, 90 אחוז מהמוזיקה שלהם זה בעצם אני”.