הנוער האובד

בתגובה לרעש וההמולה שיצרה תוכנית המציאות “Kid Nation” (“אומת הילדים”) של רשת הטלוויזיה האמריקאית CBS, החליטה רשת הטלוויזיה Fox לעלות גירסא משלה, שתשודר החל מחודש ינואר הקרוב.

“Kid Nation” הינה תוכנית מציאות בהשתתפות 40 ילדים בגילאי 8 עד 15. במסגרת התוכנית מועברים הילדים לחווה מבודדת במקסיקו, שם הם אמורים להקים חברה מתוקנת הכוללת מערכת חוקתית וערכית, שבראשה עומד גוף ממשלתי. כל זאת בפיקוח ועזרה מינימליים של מבוגרים.

הלוגו של קיד ניישן
הלוגו של קיד ניישן

בסוף כל פרק בוחרת ועדת ילדים את המשתתף הראוי ביותר לפי דעתה לקבלת “כוכב זהב”. הכוכב עשוי מזהב אמיתי ושווה 20,000 דולרים. בלי קשר, כל ילד קיבל 5,000 דולרים עבור ההסכמה להשתתף בסדרה, שמזכירה לרבים את סיפורו של “בעל-זבוב”.

גורמים רבים יצאו נגד הסדרה, כשהטיעון העיקרי סבר כי ילדים בגילאים כאלה לא יכולים להתמודד עם הלחץ והניתוק מהסביבה שהסדרה דורשת מהם. המפיקים טענו כי למרות שבצילומים לא נראים כלל מבוגרים, לא מעט מהם נכחו על הסט, כולל פסיכולוג צמוד וחובשים שדאגו לטפל במספר רב של פציעות: ארבעה ילדים שנזקקו לטיפול אחרי ששתו בטעות חומר ניקוי, ילדה שסובבה את היד וילדה שנשרפה בפניה אחרי ששמן רותח קפץ עליה בזמן ניסיון בישול.

מגזין האינטרנט המצויין “The Smoking Gun” פירסם את החוזה עליו נדרשו ההורים לחתום בטרם החלו הצילומים. בחוזה רשום במפורש כי רשת השידור לא אחראית ולא תהיה חייבת כל סכום במקרה שהילדים יפצעו או ימותו. בארה”ב קיים חוק המונע מילדים לעבוד עבור כל גוף כלשהו. כדי לעקוף את העניין הזה, הכריזו המפיקים כי האיזור הינו “מחנה קיץ” ולא מקום עבודה.

קטע מהתוכנית – משתכרים עם בירה שחורה

למרות (ואולי בזכות) הבלגן שסבב סביב הפקת ושידור הסדרה, הרוויחה CBS רייטינג נכבד בשידור הפרק הראשון שנערך בשבוע שעבר. הסדרה גברה על רבות מסדרות הדרמה והקומדיה שמשודרות באותן שעות, בעוד המפיקים חיככו ידיהם בהנאה מהעובדה שריאליטי הוא ז’אנר זול בהרבה מסדרות מקוריות.

כאמור, ראו בכירי רשת Fox את הנעשה סביב התוכנית והחליטו גם הם לעשות גירסה משלהם, אבל בצורה הרבה יותר מיליטריסטית, בדומה לקו הכללי של הרשת הידועה בעמדה הימנית שהיא נוקטת. התוכנית המדוברת היא תוכנית ריאליטי בשם “Kid Army” (“צבא הילדים”), שתכיל 40 ילדים בגילאי 7-15 שיתאמנו ויתכננו משימה כשהם מדמים פעילות ואסטרטגיות צבאיות.

מפיק התוכנית, אוון דרוסאן, סיפר כי “התוכנית תספק לילדים אוכל, מגורים ותחמושת. מכאן הכל תלוי בהם”. דרוסאן לא גילה מהי המשימה הסודית שהילדים אמורים להתכונן אליה, אבל רמז כי מדובר ב”הדמייה של פלישה למדינה במרכז אסיה”.

מאות הורים המשתוקקים לראות את ילדיהם מופיעים בטלוויזיה כבר חתמו על המסמכים המנקים את הרשת מכל אחריות כלפי הילדים. אחת מהן, הארייט ווינטרופ מאטלנטה, שהחתימה את ילדתה בת התשע לתוכנית אמרה כי “זאת הזדמנות גדולה בשבילה ללמוד על עבודה בצוות ואיך להשתמש בנשק”.

דרוסאן שלל את הטענות כלפי הסדרה. “גופים אובייקטיבים עוקבים כל הזמן אחרי הנעשה על הסט במטרה לדאוג ששום דבר רע לא יקרה, הילדים גם עברו הרצאות ושיעורים בנוגע לשימוש בנשק”. כדי לעקוף את החוק הקיים בארה”ב המונע מילדים לנסוע בטנקים או לירות ברובים, התוכנית תצולם באחד מהאיים הפרטיים בדרום הפסיפיק הנמצאים ברשותו של המולטי-ביליונר רוברט מרדוק, הבעלים של רשת Fox.