תדפיס לי כבשה

ארררררררררררררר!צוות The Pirate Bay (מפרץ הפיראטים), אתר ההורדות המפורסם בעולם המתאכסן בשוודיה, החליט שהוא לא מסתפק יותר בהורדות של דברים שבאים במגה-בייטים. השלב הבא, הם אומרים, הוא שתהיו מסוגלים 'להוריד מכונית'.

זהו החזון שעומד מאחורי קטגוריית "הדפסות בתלת מימד" שהתווספה למדורי ההורדות באתר. השבוע גם צצה לה תמונה של הדגם הראשון שהורד בטורנט מאתר הפיראטים והודפס במדפסת תלת ממדית.

עד לפני עשור, אנשים עוד נדהמו מהאפשרות להוריד אלבומים מלאים ואפילו סרטים שלמים בעזרת פרוטוקול ביטורנט המהפכני. באותה תקופה, אתרי וידאו זורמים דוגמת יוטיוב עדיין לא היו קיימים וביטורנט הפך לסנסציה עולמית ולאויב הגדול ביותר של תעשיית הקולנוע.

מאז הוקם ב-2003, שאף מפרץ הפיראטים להיות תמיד בקדמת עולם ההורדות. אך לפי הצוות שמפעיל אותו, הורדות קבצים הן רק ההתחלה. השלב הבא, אליו הם נכנסים בימים אלה, הוא הורדות של עצמים פיזיים, כאלה שאפשר להחזיק ביד.

השלב הבא: ויברטור!
ספינה שהורדה ממפרץ הפיראטים והודפסה במדפסת תלת מימד

"אנו מאמינים שהשלב הבא של ההורדות יעבור מהמימד הדיגיטלי למימד הפיזי", נכתב לפני שבועיים בבלוג של אתר הפיראטים, עת הכריזו החברים על השקת קטגוריית ההדפסות התלת מימדיות. כדי לחגוג את ההשקה, הוצע להורדה מודל תלת מימדי של ספינת פיראטים שעוצב ע"י בחור בשם טוד בלאט. מספר אנשים כבר דיווחו על הורדה והדפסה מוצלחת ואף העלו לאתר תמונות של המוצר המוגמר.

מכיוון שעלול לקחת קצת זמן עד שלכולנו תהיה מדפסת תלת מימדית בבית, קיימים היום מספר אתרים ברשת המאפשרים הדפסה מהסוג הזה, כשהגדול מביניהם הוא Shapeways. התנאי היחידי שמציבים טכנאי האתר הוא ששולח הקובץ יאשר שזכויות היוצרים שייכות לו. גם לכך דאגו אנשי הפיראטים כשהודיעו שהם מוותרים על כל זכויותיהם לגבי המודלים, כולל מכירתם והפצתם.

בניגוד להורדות רגילות, שבשבילן אתם זקוקים רק למחשב וחיבור אינטרנט, מי שירצה להנות מההורדות התלת מימדיות יצטרך להשקיע עוד מזומנים בהדפסה שלהן ולא מדובר בהכרח בסכומים קטנים. הדפסה בחומרים הזולים ביותר עלולה להגיע לסכומים של כ-100 דולרים כשמדובר בעצמים קטנים. קחו לדוגמה את הדגם בתמונה שהודפס בארה"ב ונשלח לקנדה. הקונה שילם עליו 80 דולר להדפסה, 15 דולר לדמי משלוח ועוד 15 דולר מיסים.

הדפסה תלת מימדית של כוס. משעמם רצח.

אך בדומה להורדות רגילות, גם תהליך הדפסת התלת-מימד עלול להפוך לממכר. מאז פתיחת הקטגוריה באתר נרשמו מאות הורדות לתוכנת החינם Blender, המאפשרת מידול ועיצוב עצמים תלת מימדיים וידועה בחופש היצירתי שהיא מעניקה לאמן. משתמשים בתוכנה דיווחו כי ההדפסה מגיעה לאיכויות גבוהות ביותר ואפילו בעצמים קטנים במיוחד אפשר לראות את קווי המתאר שצויירו בתוכנה.

ההתעניינות הגוברת בתחום עשתה את שלה ובשבועיים שחלפו מאז ההשקה נוספו עוד 25 טורנטים, ביניהם ניתן למצוא גם דגם בדמותו של כריס טוד, יו"ר התאחדות תעשיית הסרטים של אמריקה, הנלחמת ללא הרף באתר הפיראטים.

מומחים לטכנולוגיה מעריכים כי ייתכן שזוהי תחילתה של המהפכה שתאפשר לכולנו, בעוד כ-20 שנה, להדפיס נעליים או חלקי חילוף לרכב בעלות של כמה דולרים בודדים.