הבמאי שהשתיל לעצמו מצלמה בעין

העתיד כבר כאן: עין ביונית במקום עין אמיתית

במאי סרטים בעל עין אחת חשף לעולם איך הפך את העין התותבת שלו למצלמת וידאו זעירה. רוב ספנס, במאי סרטים דוקומנטרים מטורונטו, יכול לשדר ולהקליט כל מה שהוא רואה דרך העין החלופית. המכשיר בעינו מורכב ממצלמת וידאו, משדר אלחוטי ובטריה שהוכנסו לתוך החור בגובה 9 מ”מ בלבד. הוידאו שנתפס במצלמה מועבר למקלט טלוויזיה אלחוטי, בגודל iPod, שמקליט את כל שנצפה דרך העין.

ספנס איבד את עינו במהלך תאונת ירי בילדותו. לפני חמש שנים הוצאה העין העיוורת ממקומה ומאז הסתובב עם רטייה, מהסוג שרואים על פיראטים.

בראיון לעיתון Daily Mail הבריטי גילה כי חשב על הרעיון לראשונה עוד כשהיה מעריץ צעיר של הסדרה סטיב אוסטין בשנות ה-70, שגיבורה הוא אסטרונאוט פגוע שהושתלו בו איברים ביוניים. 30 שנה מאוחר יותר ולאחר ששיחק מעט עם עדשת מצלמת האייפון שלו, הגיע ספנס להארה שאביזר כל כך קטן יכול להכנס בדיוק ברווח שנותר מהעין. לפני שנתיים, יצר ספנס קשר עם מהנדס בשם קוסטה גראמאטיס ואף התארח בביתו במשך 3 שבועות, עד שהצוות בראשותו סיים לבנות את המכשיר.

העין שמקליטה הכל

“זה לא היה קל במיוחד”, סיפר ספנס לכתב אוממו, “אבל כנראה שיש משהו שמדליק מהנדסים כשמדובר במשהו שקשור מדע בדיוני וכל התהליך קרה מהר מאוד”. בתחילת התהליך ביקש הצוות ממומחה לשיקום העין להכין פרוטזה בצורת החלל שנותר מעינו של ספנס. די מהר הבינו המהנדסים שהם זקוקים לטכנולוגיה הזעירה ביותר שקיימת בשוק.

מצלמה זעירה, בגודל של 3.2 מ”מ בלבד, נתרמה ע”י חברת OmniVision הממוקמת בקליפורניה ומתמחה בייצור מצלמות לסלולרים, לפטופים וצרכים רפואיים. למרות גודלה הקטנטן, מסוגלת המצלמה לייצר תמונות של ברזולוצייה של 328×250 פיקסלים.

ככה זה נראה מבפנים

הכוח להפעלת המכשיר מגיע מבטריה שנתרמה ע”י חברת Powerstream שביום-יום מייצרת בטריות להליקופטרים בשלט רחוק. בנוסף הם גם הצליחו להוסיף משדר אלחוטי לכל הסיפור. כל העניין מחובר באמצעות מעגל חשמלי שרוחבו לא עולה על רוחב של פיסת נייר. הקהילה המדענית לא נשארה אדישה ואבטיפוס ההמצאה נבחר לאחת ההמצאות הטובות ביותר של שנת 2009 ע”י המגזין טיים.

המהנדסים דאגו להכין גירסה נוספת של המכשיר, שמגיעה עם תאורת LED בעין, כדי לשוות לספנס מראה של הרובוט מ-“שליחות קטלנית”.

ספנס עצמו מתכוון להשתמש בעין לצורך פרוייקט דוקומנטרי בשם “Eye 4 an Eye” בו הוא מתכוון לחקור ענייני פרטיות ולבדוק האם החברה האנושית בדרכה ל-‘מציאות של האח הגדול’.

המצולמים בפרוייקט ידעו רק לאחר הצילומים שהם השתתפו במחקר, אך הוא יאלץ לקבל אישור מכל אחד מהם כדי לכלול אותם בסרטו. קרן הקולנוע של קנדה כבר אישרה את השתתפותה בפרוייקט.