אפשר לגעת לך בלוויין?

Absoulte Hacker
Absoulte Hacker

קבוצת האקרים מבריטניה חשודה בניסיון השתלטות על לווין תקשורת צבאי באמצעות מחשב ביתי, מה שגרם לפאניקה במשרד הביטחון הבריטי ואף העלה את רמת הכוננות. גורמי משרד הביטחון הבריטי הצליחו לאתר את החדירה מאיזור דרום אנגליה.

גורם במשרד הביטחון אמר כי לפני כחודש הצליחו האקרים למצוא “דרך חמודה” לתוך מערכת השליטה של אחד מלוויני Skynet המופעלים ע”י משרד הביטחון הבריטי. ההאקרים הצליחו “לשנות את המאפיינים והערוצים של תקשורת צבאית, טלוויזיה בלווין ושיחות טלפון”. בניגוד למספר פרסומים בעולם, ההאקרים לא שינו את מיקומו של הלוויין וגם לא ניסו לסחוט את משרד ההגנה. גם ה-Serious Fraud Office, המשרד האחראי למעילות של מעל למיליון פאונד, לא עורב בעניין.

מצד שני, ההאקרים כן הצליחו ליצור בהלה רצינית בקרב בכירי משרד ההגנה, בעיקר מכיוון שמאפייני הפריצה היו דומים למאפיינים של “מתקפת מידע” – מתקפה בה נעשה שימוש במכשירים אלקטרוניים על מנת להרוס או לשבש רשתות תקשורת צבאיות. אחד ההאקרים נחקר בימים אלה ביחידת פשעי המחשב של הסקוטלנד-יארד. ככל הנראה לא מדובר בניסיונו הראשון לחדור למערכת תקשורת צבאית. החוקרים אף נעזרים ביועצים מטעם חיל האוויר האמריקאי לאחר שהאקרים אמריקאיים היו אלה שכיוונו את הסקוטלנד-יארד לאיזור דרום אנגליה.

ע”פ הדיווחים, ההאקרים הצליחו ליירט את הקשר בין מרכז השליטה של Skynet ותחנת הקרקע. בכיר במשרד ההגנה אמר כי ההאקרים “הצליחו לתכנת מחדש את מערכת השליטה של הלווין. ההצלחה הגדולה שלהם הייתה לבצע את ההשתלטות מבלי לאבד את הלווין לתמיד. השתלטות על לווין היא אחת הפעולות הראשונות במתקפה אלקטרונית. בשלב מסויים חשבנו כי מדובר בחלק ממתקפה כוללת על בריטניה, אבל מהר מאוד הסתבר לנו במדובר במעשה קונדס מתוחכם מאוד”.

האנלייזר עשה מהתחביב שלו קריירה בדוגמנות.
האנלייזר עשה מהתחביב שלו קריירה בדוגמנות.

בריטניה מחזיקה כיום בשלושה לווינים, שיחדיו מרכיבים את מה שנקרא Skynet. המערכת נחשבת למתקדמת ביותר מבין לוויניה הצבאיים של בריטניה. הדור הראשון של הלווינים שוגר בסוף שנות ה-60 והדור הנוכחי שוגר בסוף שנות ה-80. הלווין שנפרץ אחראי לאיזורי סקנדינביה, הים הצפוני וצפון אנגליה. כמו כל שאר לווייני משרד הביטחון הבריטי, הלוויין נשלט ע”י חיל האוויר המלכותי. קהילת ההאקרים הבריטית הייתה “מופתעת ואכולת-קנאה” מהאומץ שננקט בהתקפה. האקר בריטי אמר השבוע: “אנו מנחשים שמדובר בקבוצת האקרים מיוחדת, ככל הנראה קבוצת סטודנטים עם גישה למערכות שליטה”. מומחים מעריכים שלקבוצת ההאקרים היה את “המתכון” עם הוראות התקיפה למערכות שליטה. “המתכון” הוא למעשה ספר הוראות שפורסם ע”י בריטי שנמלט ליפן כדי להמנע ממעצר בעקבות ניסיון פריצה כושל.


ההאקר הטוב בעולם

לפני מספר שנים, הצליח האקר אמריקאי בשם “קפטן מידנייט” לחדור למערכת השליטה של לוויין טלוויזיה אמריקאי. הקפטן שידר כתובית על גבי חלק מהערוצים שמחתה על השימוש בטלוויזיה בתשלום, שיטה שרק נכנסה לשימוש באותם ימים. בזמן מלחמת המפרץ ב-1991, הצליחו האקרים הולנדיים לפרוץ לחלק מרשתות הקשר של האמריקאיים ולגנוב מידע על מיקומן של חלק מהיחידות. ההולנדים ניסו למכור את המידע לעיראקים, שמצידם חשבו שמדובר בהונאה וביטלו את העיסקה. סחתיין.