סבתא פס רחב

סבתות מגלות את פלאי מצלמת האינטרנט
סבתות מגלות את פלאי מצלמת האינטרנט

אישה בת 75 מהעיירה קארלסטד שבמרכז שוודיה נכנסה לספרי ההיסטוריה לאחר שחנכה בביתה את חיבור האינטרנט המהיר ביותר בעולם. סיגבריט לות’ברג, המתגוררת בבית קטן וציורי, זכתה לקבל חיבור במהירות מטורפת של 40 ג’יגה לשניה, פי כמה מאות מחיבור האינטרנט הביתי הממוצע. זאת הפעם הראשונה שבית פרטי מתחבר לרשת במהירות כזאת.

אבל סיגבריט, שמעולם לא השתמשה באינטרנט עד עכשיו, היא לא בת 75 מין המניין. היא אימו הביולוגית של פיטר לות’ברג, חלוץ אינטרנט שוודי, שאירגן את הקומבינה ביחד עם המועצה המקומית.

פיטר לותברג - חנון מגניב ובן טוב
פיטר לותברג - חנון מגניב ובן טוב

פיטר נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בתחום הרשתות, ועובד כיום כיועץ חיצוני לפיתוח בחברת Cisco. חנונים מרחבי העולם רואים בו כסוג של גורו לאחר שתיכנן כמה מהמודמים והראוטרים הטובים בשוק. אגב, כמו כל גאון, גם הוא נחשב לסטלן לא קטן. בדף הבית שלו הוא מציג את גינתו הפרטית ובכיתוב מתחת נרשם “משרדי החברה”.

תודות לפרנסתו של בנה, יכולה האם המאושרת לצפות במקביל ב-1,500 ערוצי היי-דפנישן (HDTV). אם היא לא מוצאת את תוכנית הבישול האהובה עליה, היא תמיד יכולה להוריד DVD שלם (כולל התפריטים והתוספות) בשתי שניות בלבד.

הסוד לחיבור של סבתאל’ה לעולם החיצוני נעוץ בטכנולוגיה חדשה המאפשרת העברת מידע רציף בין שני ראוטרים הנמצאים במרחק של עד 2,000 ק”מ אחד מהשני. הבן הגאון הוסיף כי תאורטית לא קיימת הגבלת מרחק, כל עוד החיבור נעשה דרך סיב אופטי. “רציתי להראות שהעולם צריך להפטר מטכנולוגיות כמו קווי נחושת וקווי רדיו. אמא שלי מוכיחה
שהטכנולוגיה של אינטרנט בסיבים אופטיים אפשרית ופתוחה לציבור הרחב”.

כשנשאל לות’ברג מה היה החלק המסובך ביותר בפרוייקט, השיב “להתקין את הווינדוס”. נו, אמא שלו תמיד אמרה שהוא הבדרן במסיבה.