מיליארד מנותקים: סין חסמה את שירותי סקייפ

ממשלת סין הודיעה כי חסמה את כל שירותי התקשורת של חברת Skype. חברת הטלפוניה הפופולרית באינטרנט מתווספת לרשימה האינסופית של אתרים מערביים שנחסמו ע”י הצנזורה הסינית. אזרחי סין יוכלו מעכשיו להשתמש רק בשירותי China Unicom או China Telecom, שתי חברות שנמצאות בבעלות המדינה.

אתרי פייסבוק, טוויטר ו-יוטיוב כבר חסומים לציבור הסיני. בשנה שעברה הודיעה גוגל כי היא נוטשת את השוק הסיני בעקבות לחץ כבד מצד הצנזורה הממשלתית.

הממשל הסיני מתעקש כי הוא מגן על אזרחיו מחשיפה לתוכן פוגע בזכות חסימת שירותי התקשורת. “עד חודש נובמבר השנה מחקנו 350 מיליון פיסות מידע מסוכן, כולל טקסט, תמונות ו-וידאו”, כך מסר לתקשורת וונג צ’ן, ראש סוכנות התעמולה והתקשורת של סין.

אחד ממיליארד
וונג צ'ן, האחראי על האינטרנט בסין, למרות שכולם נראים אותו דבר

גולשים בסין דיווחו כי עדיין הצליחו להתחבר לסקייפ בדרכים שונות, אך ככל הנראה מדובר בעניין של זמן עד שהשירות ייחסם לחלוטין ברחבי המדינה. בספטמבר 2005 דווח ב-Ynet כי סין החלה בחסימה של השירות במחוז מסויים במדינה, אולי כחלק מניסוי לקראת מבצע רחב היקף.

פרופסור קאן קאלילי, מהאוניברסיטה לתקשורת בבייג’ינג, מאמין שבסופו של דבר לא תתבצע חסימה כללית של השירות. “סקייפ הוא שירות מוביל בשוק, בדיוק כמו מסנג’ר של מיקרוסופט ו-Gmail של גוגל. ילדי הבכירים בממשל הסיני, שלומדים בחו”ל, משתמשים בשירותים האלה כדי להתקשר לקרוביהם. קשה לי להאמין שמישהו יחליט לחסום את הקשר המשפחתי. בכל מקרה, מפעילי תקשורת מקומיים תמיד ימצאו דרך לעקוף את הצנזורה הארצית”.