התמכרות חברתית

מחקר חדש שנערך בקרב צעירים ברחבי העולם מגלה כי בעוד שההתמכרות לניקוטין ואלכוהול נמצאת בירידה, ההתמכרות לרשתות החברתיות נמצאת בעלייה מתמדת.

ג’וליאן קול, חוקר מאוניבריסטת מונץ’ באוסטרליה, תיחקר יותר מ-300 צעירים לגבי יחסם האינטימי עם אתרי הרשתות החברתיות, כשבראשם, כמובן, פייסבוק ומייספייס. “במרבית הצעירים שתושאלו”, סיפר מר קול, “ניכרת התנהגות אוטומטית וכפייתית ביחסם עם חשבון המייספייס או הפייסבוק. חלק מהמשתמשים במחקר, המגדירים עצמם כמשתמשים ממוצעים עד כבדים, נכנסים יותר מ-20 פעמים ביום כדי לבדוק את השינויים האחרונים”.

התמכרות חברתית
התמכרות חברתית

עניין נוסף שעולה מן המחקר מגלה כי ההבדל הגדול בין ההתמכרות לפייסבוק לבין, לדוגמה, התמכרות לסמים, קיים בקלות בה מצהירים המכורים על תלותם באתר, בעוד שמכורים לחומרים שונים נוטים להסתיר את התופעה. “זה מאוד ביזארי”, אומר קול, “חלק מהמשתתפים הודו בגאווה על התמכרותם לרשתות החברתיות. חלקם אף הצטרפו לקבוצות תמיכה לעניין הקיימות במרחבי הרשת”.

מהמחקר עולה כי הסיבה העיקרית להתמכרות היא, כמו שאנחנו אוהבים להגדיר באוממו, “קליקים סנטימנטליים”. הדבק שמחבר אותנו לרשתות החברתיות קיים בעובדה שהעמוד שלנו (שמשקף במידה מסויימת את החיים שלנו) מחובר גם לחברים שלנו. לחיצה על התמונה שלהם תוביל אותנו לתוך העולם שלהם, ומשם בקלות לתוך לעולם של החברים של החברים שלהם, וכך הלאה עד אינסוף. היכולת לקחת אינספור נתיבים והסתעפויות בעולמנו החברתי מעניקה למייספייס ופייסבוק את האפשרות להיות כל כך מהנים וממכרים בו-זמנית.

מארק זוקרברג, היהודי בן ה-23 שהמציא את פייסבוק ואחראי לסנסציית האינטרנט וההתמכרות של מיליונים.
מארק זוקרברג, היהודי בן ה-23 שהמציא את פייסבוק ואחראי לסנסציית האינטרנט וההתמכרות של מיליונים.

ע”פ ממצאי המחקר, סימנים מוקדמים להתמכרות ניכרים בביקורים תכופים מאוד באתר למשך זמן ארוך מהצפוי, חוויות פסיכולוגיות שליליות שעוברות על המשתמש ברגע שהשירות אינו זמין או דחיית פגישות והתחייבויות לצורך זמן בילוי וגלישה באתר. “הנקודה שבה החוויה הופכת להתמכרות”, אומר מר קול, “מתרחשת כאשר הגולש משתמש בפייסבוק כתוצאה מהרגל ולא לצורך מסויים”.

עוד ממצא מעניין מגלה כי קיים הבדל ברור בנוגע לסיכויי ההתמכרות של בעלי מעמד כלכלי נמוך ובין בעלי מעמד כלכלי בינוני-גבוה. “העובדה שבני המעמד הבינוני-גבוה נמצאים רוב זמן העבודה מול מחשב מעלה במידה ניכרת את האפשרות שיתמכרו לרשת החברתית”. המחקר מצא כי המתמכרים הפוטנציאליים ביותר הם סטונדטים או אנשים חדשים במקום העבודה, שמעדיפים למלא את הרגש החברתי דרך הרשת במקום עם הקולגות שנמצאים סביבם.

למרות כל ההיבטים השליליים כביכול, מצאו החוקרים כי ההשפעות החיוביות של הרשתות החברתיות עולות במידה ניכרת על השליליות. “קשרים רבים נוצרו או חוזקו דרך הרשת החברתית”, אומר קול, “גם היכולת לשמור על קשר יחסית רציף עם אנשים שלא נמצאים במעגל החברים הקרוב או סתם נתקעו בעבר החיים שלך, מדגימה בצורה מדוייקת את יכולתה של הרשת החברתית לשפר ולרגש את חיי החברה שלנו”.

ע”פ דיווחים לא רשמיים, מעל ל-110,000 ישראלים רשומים היום לאתר פייסבוק וכ-8,000 חדשים נרשמים אליו מדי יום. פייסבוק מונה היום מעל ל-42 מיליון משתמשים רשומים בעולם כולו. תוך שנה הוא זינק מהמקום ה-60 למקום השביעי ברשימת האתרים הנצפים בעולם.

גם אתם מאמינים ביכולות של פייסבוק?
● אולי תצטרפו לקבוצת אוממו? (ייפתח בעמוד חדש)
האפליקציה של חדשות אוממו (ייפתח בעמוד עוד יותר חדש)
● עוד כלים וסיפורים על רשתות חברתיות.