גוגל מקימה צבא

חברה הנמצאת בבעלותם של בעלי גוגל, ביניהם המייסדים המיליונרים לארי פייג’ וסרגי ברין, רכשה לעצמה מטוס חדש שמתווסף לצי המטוסים שכבר שוכן אצלם בהאנגר. בשונה מהרכישות הקודמות, הפעם לא מדובר במטוס רגיל אלא במטוס קרב, ליתר דיוק מדובר ב-Dornier Alpha Jet. ע”פ ויקיפדיה, ה-Alpha Jet הוא מטוס קרב קל ומטוס אימון מתקדם המיוצר ע”י חברת דורנייר הגרמנית וקבוצת דראסהולט-בריגאט הצרפתית.

מטוס קרב של גוגל
מטוס קרב של גוגל

החברה בבעלות גוגל, H211 L.L.C, מפעילה ומתחזקת את המטוסים הפרטיים בבעלותם של פייג’, ברין ואריק שמידט, מנכ”ל החברה.

באוקטובר 2007 רכשה החברה בואינג 757 שהתווסף לצי הכולל בואינג 767 מחודש ושני מטוסים מסוג Gulfstream V. לכל ארבעת המטוסים יש מקום חניה שמור בבסיס מופאט, בסיס המנוהל ע”י NASA ונמצא במרחק ק”מ ספורים מהקמפוס של גוגל.

לפני כשבוע דיווח העיתון The Mountain View Voice, היוצא לאור בקליפורניה, על הימצאותו של המטוס בשדה התעופה. בדיקה של הניו יורק טיימס ברישומי רשות התעופה האמריקאית גילתה כי H221 L.L.C אכן רשמה תחת שמה מטוס מסוג Dornier Alpha שיוצר ב-1982.

מאט פורמן, דובר גוגל, מסר כי “גוגל לא מחזיקה באף אחד מהמטוסים ולא מקיימת כל קשר עם H221. המטוס נרכש עבור נאס”א על מנת שתוכל להשתמש בו במהלך ניסויים שהיא עורכת בשיתוף H221. העובדה שמדובר במטוס קרב מאפשרת לנאס”א לעשות דברים שלא עשתה עם H221 בעבר”. קן אבמרוס, סגן הנשיא של H221, לא הגיב לידיעה.


כניסת רכב החלל “ז’ול וורן” לאטמוספירה. נראה מדהים, אבל הוא לא שרד.

רק לאחר שמיגל הלפט, כתב הניו יורק טיימס, הגיש בקשה לפתיחת המסמכים לתקשורת תחת הטיעון של חופש העיתונות, הואילה נאס”א לשחרר מספר מסמכים הקשורים להתקשרות שלה עם חברת H221. באימייל שנשלח ע”י דולורס ביסליי, דוברת נאס”א, נכתב כי ההסכם נחתם במטרה לספק תמיכה טכנית לצפייה בכניסה לכדור הארץ של רכב החלל “ז’ול וורן” (את הכניסה המרשימה תוכלו לראות בוידאו בצד שמאל). ע”פ האימייל, נעשים כעת שיפורים נוספים במטוס כדי להתאימו למשימות נוספות.

למרות שלא ברור מי הבעלים הרשמי של מטוס הקרב, ידוע בתקשורת כי אריק שמידט, המנכ”ל, הוא חובב טיסה רציני.

אם אכן יסתבר שמייסדי גוגל הם בעלי המטוס, הם לא יהיו הראשונים בעמק הסיליקון עם צעצועי מלחמה. מנכ”ל חברת אוראקל, לארי ווילסון, מחזיק בחצר הפרטית מספר מטוסים, בהם כמה מטוסי קרב שיצאו משירות. מקורב לראשות גוגל הגיב בחיוך כי “כרגע לא מתוכננות התקפות על מיקרוסופט”.