גוגל טורס

מטוס שנתפס באמצע מעופו
מטוס שנתפס באמצע מעופו

חברת גוגל שיחררה לאחרונה לעולם את הגירסה החדשה של Google Earth הכוללת בתוכה את אופציית Google Sky. גוגל סקיי מעניקה למשתמש את האפשרות לטפס קצת מעבר לעולם עליו אתם חיים ולעשות סיבוב בין הפלנטות והכוכבים שם למעלה.

עכשיו מסתבר שהאופציה לטייל ליד אלוהים לא הייתה האפשרות היחידה שהוסיפה החבר’ה שיושבים במזגנים של הגוגלפלקס. גוגל החליטו לשתול עוד אופציה סודית, שלא מופיעה במדריך לתוכנה, לא מופיעה באתר התוכנה וגם חיפוש בגוגל עצמה לא הביא תוצאות על העניין. כנראה שהם ידעו שבכל מקרה כל העולם ידבר על זה, והם צדקו.

האופציה הסודית היא לא פחות מאשר סימולטור טיסה ברחבי העולם. אמנם הסימולטור לא כולל קולות ואפקטים, אבל הוא כן מאפשר לכם להרגיש כמו בסימולטור אמיתי, להמריא משדות תעופה ואפילו לשלוט בו באמצעות ג’ויסטיק.

איך מפעילים?
קודם כל אתם צריכים להוריד את הגירסה המעודכנת ביותר של התוכנה. אחרי שהפעלתם אותה ואולי גם הסתכלתם קצת על הכור בדימונה, תוכלו להפעיל את הסימולטור בלחיצה על Ctrl+Alt+A.

אם זה לא עובד, נסו ללחוץ על Ctrl+Windows+A. אם אתם משתמשי מקינטוש מתלהבים, לחצו על Cmd+Option+A. שימו לב שהחלון הראשי של התוכנה צריך להיות מסומן כדי שהדבר יעבוד.

אם הצלחתם להפעיל את העסק, המסך שתראו יראה כך:

גוגל סימולטור 01

כמו שאתם רואים, יש שני מטוסים שאפשר לבחור. ה-F-16 הוא מהיר, כיפי ונותן הרגשת ביתיות בעיקר כשטסים מעל ישראל. ה-SR-22 מאפשר טיסה רגועה יותר עם אפשרות להנות מהנוף ומפלאי הלוויינים של גוגל. אחרי שבחרתם את המטוס, תוכלו לבחור אם להתחיל לטוס מאותה נקודה בה אתם נמצאים או בחירה מרשימת שדות תעופה.

גוגל סימולטור 02

גם גוגל, כמו כל שאר העולם והאירוויזיון, מתגלים כאנטישמים. ברשימת שדות התעופה לא תמצאו את נתב”ג האהוב על כולנו. מה שכן, אם תפתחו את התפריט הצדדי (אם הוא לא מופיע, לחצו Ctrl+Alt+B) ובאפשרות של Fly To העתיקו את השורה הבאה לתוך המקום המיועד:

32.0057301066, 34.8853867952

בחרו באופציה Current View ותועברו ישר מעל מסלול ההמראה בבן-גוריון.

גוגל סימולטור 03

כדי להתחיל בטיסה, קודם כל תנו לעצמכם קצת כוח במנועים באמצעות כפתור ה-Page Up (תוכלו לראות את ה”מנוע” שלכם בצד שמאל למטה). ברגע שתצברו את הכוח הדרוש, תוכלו להמריא באמצעות כפתור החץ כלפי מטה (הכפתורים הפוכים, כמו בכל סימולטור טיסה). בשלב זה יכול להיות שתרגישו כי המקשים רגישים מדי לתזוזות שלכם, אבל אחרי קצת דקות משחק תתחילו להבין את העניין. המקשים כאן הם בכל סימולטור טיסה סטנדרטי – חצים לתזוזה, F לפתיחת מדפים, ו-G לפתיחת גלגלים. טייסים מנוסים יותר יכולים לקרוא כאן על האופציות היותר מתוחכמות של הסימולטור.

הבעיה בסימולטור, לפחות מבחינת הישראלים, היא שלגוגל אין מפות יותר מדי מדוייקות של ישראל (האח הגדול לא מרשה), כך שלא תוכלו להנות מטיסה מרשימה מעל שדות רמת הגולן. מצד שני, יש לה מפות מדוייקות של כמעט כל שאר העולם. כך למשל נראית טיסה מעל ההימלאיה, שגם אתם תוכלו לחוות אם תמריאו משדה התעופה של קטמנדו (ניתן לבחור אותו מרשימת שדות התעופה).

גוגל סימולטור 04

עוד משהו נחמד ומומלץ שאפשר לנסות בתוכנה הוא לסמן את אופציית ה-3D Buildings ולטוס מעל סאן-פרנסיסקו או ניו-יורק. אפשר גם לדמיין שאתם סוג של טרוריסטים (תמציאו לעצמכם סיבה) ולהתרסק על אחד הבניינים. השמועות אומרות שהאנשים של בין-לאדן השתמשו בפלייט סימולטור של מיקרוסופט כדי להתמצא, אז למה שאתם לא תעשו אותו דבר עם גוגל?

בגדול, אל תצפו למשהו יותר מדי מרשים. בסך הכל מדובר באופצייה חבויה, וזה כבר עושה את העניין לעובדה משמחת. יש מספר חסרונות בולטים כמו זה שלא ניתן לראות את המטוס מבחוץ, שחסרים הרבה מאוד שדות תעופה (שלא ממש נראים כמו שהם אמורים להראות) וגם הנוף שתראו תלוי מאוד במהירות החיבור שלכם ובקצב זרימת הנתונים מהשרתים של גוגל. אבל גוגל בכל זאת הרוויחה לה שם של מותג שיודע להפתיע בכל תחום, וכנראה שגם בגוגל סימולטור עוד צפויים שיפורים בביצועים ובאפשרויות עם התפתחות התוכנה והזמן שיחלוף. ואגב, זה עוד לפני שדיברנו שכל העניין הזה מוגש לנו בחינם.

ולסיכום, איך אנחנו יודעים שגוגל ניסתה להחביא את האופציה? תסתכלו בתפריט Tools. אחרי שהפעלתם את הסימולטור בפעם הראשונה, תגלו שהאופציה Enter Flight Simulator נוספה לתפריט. כן, גוגל יודעת שאתם יודעים את הסוד. והאמת, כנראה שהיא יודעת עליכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים.