חיפוש בגוגל דופק לנו את המוח

גוגל הוא האתר הראשון שלנו לחיפוש מידע על כל סוגיו – אתרים, פירושי מילים, לוחות זמנים ואפילו מתכונים. אולם מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קולומביה מראה שהתלות שלנו בחיפוש אינטנסיבי בגוגל עלולה לגרום לפגיעה מוחית. רשת האינטרנט החליפה למעשה את יכולתו של המוח לזכור מידע, כזה שאנחנו יודעים שנוכל למצוא בקלות ברשת.

פגיעה מוחית מחיפוש בגוגל. חכו חצי דקה, זה שווה.

במחקר שערכה הנויורו-פסיכולוגית בטסי ספארו התגלה כי משתמשי אינטרנט כבדים זוכרים היכן לחפש את המידע הנחוץ, אבל לא מסוגלים לזכור את המידע עצמו.

אחד הגורמים העיקריים לתופעה היא העלייה המטאורית במכירות הסמארטפונים בשנים האחרונות, מכירות שהגיעו השנה למספרי שיא. סקר שנערך באוקטובר האחרון גילה כי ל-42% מהישראלים יש סמארטפון ו-74% החליפו טלפון בשנתיים האחרונות.

הטכנולוגיה הכלולה בסמארטפונים, זאת המאפשרת לנו להיות מחוברים אונליין מכל מקום, הביאה אותנו למצב שאנחנו יכולים לסמוך שתהיה לנו את האופציה לחפש באינטרנט בכל זמן ומכל מקום. כתוצאה מכך, המוח שלנו "שוכח" מידע שאנחנו חושבים שלא נזדקק לו שוב.

"אנשים לא עושים במודע את הבחירה לזכור משהו אם הם יודעים שתמיד יוכלו לחפש אותו שוב", נכתב במסקנות המחקר. בנוסף, קובע המחקר כי אדם הרגיל לחפש ולמצוא הכל בהישג יד עלול למצוא את עצמו חווה תחושות הדחקה ודיכאון ברגע שהוא לא מצליח לאתר את המידע. משתתפים במחקר דיווחו כי התלות ביכולת הזו מתפרצת כאשר איבדו את מכשיר הסמארטפון והרגישו תחושה של אובדן ומוות של חבר קרוב.

וזה עוד לפני שדיברנו על היום בו יחסמו להם את הפייסבוק.