חדש בצבא האמריקאי: iSod

התקשורת הניו-זילנדית דיווחה בתחילת השבוע כי לידי הנציגות האמריקאית במדינה הגיע נגן MP3 יד-שנייה שנרכש ע”י גבר ניו-זילנדי והכיל קבצים סודיים שככל הנראה היו שייכים לאחד מאנשי הסגל האמריקאי המוצבים בעיראק או אפגניסטאן.

כריס אוגל, 29, קנה את המכשיר המשומש תמורת 10 דולרים בלבד בחנות למוצרי יד שנייה בעת ששהה בחופשה באוקלהומה. לאחר שקיבל את המכשיר למחשב, נדהם לגלות כי הנגן מכיל לא פחות מ-60 קבצי טקסט סודיים שנכתבו ע”י חייל בצבא האמריקאי. כך דיווחה אמש תוכנית החדשות One News, אחת מתוכניות הטלוויזיה המוערכות בניו זילנד.

הקבצים הכילו את שמותיהם ופרטים אישיים נוספים של מספר רב של חיילים המשרתים בעיראק ובאפגניסטאן כגון מספר הטלפון הסלולרי שברשותם ותעודת הזהות שלהם. בנוסף, הכיל המכשיר מסמכים בנוגע לסוג הציוד שהגיע לחלק מבסיסי הצבא האמריקאי בחו”ל. המידע הרגיש ביותר היה קיים באחד המסמכים שהכיל פרטים לגבי תדרוך שהוגש לחיילים לפני יציאה למשימה.

ווקמן iPod
ווקמן iPod
אחרי שהסיפור פורסם בכלי התקשורת, יצרו בכירים בשגרירות האמריקאית קשר עם אוגל וביקשו ממנו להעביר לידיהם את המכשיר. בתמורה זכה הבחור לנגן MP3 חדש בקופסא. מאוחר יותר, סיפר אוגל כי אנשי השגרירות ביקשו לדעת היכן ומתי נרכש המכשיר, לאיזה מחשבים חובר הנגן, האם הכין עותקים מהקבצים או האם צילם חלק מהם. לצערו ולצערנו, הבכירים לא הסכימו לחשוף פרטים נוספים לגבי המידע שהתגלה או למידת רגישותו.