אל תלכו ‘על כל הקופה’

פרצת אבטחה חמורה שהתגלתה במשחק “על כל הקופה” בפייסבוק חשפה את רשימת כל תשובות הטריוויה וביטלה למעשה את הלגיטימיות של המשחק.

המשחק, שנחשב לפיתוח הישראלי הפופולרי ביותר בפייסבוק, משך אליו כבר יותר מ-300,000 גולשים ישראלים בחודשיים לקיומו. המשחק מבוסס על פורמט של חידון אמריקאי, עם בין 2 ל-4 תשובות נכונות אפשריות לכל שאלה וזמן קצוב של 15 שניות לבחירת התשובה הנכונה. המשחק כולל גם את האפשרות לשחק על כסף אמיתי – 5 ש”ח למשחק, כששקל אחד מופרש לטובת הפרס הגדול שמתאפס בכל 1 בחודש. בזמן כתיבת שורות אלו עמד הפרס החודשי על 18,400 ש”ח.

צילומסך של משחק 'על כל הקופה'. בעיות אבטחה וכשלים טכניים מבטיחים חיים קשים למשתתפים.

אולם מסתבר שמפתחי המשחק לא סגרו את האפליקציה כמו שצריך.

אלעד כהן, מפתח פלאש למחייתו, חשף בבלוגו כי במשחק קיימת פירצת אבטחה רצינית שמאפשרת לגלות את התשובות בלי צורך בידע מוקדם. הוא אף הדגים כיצד הצליח להגיע להישג בלתי אפשרי של 1,000 תשובות נכונות ברצף ואף פירסם את רשימת 1,000 השאלות והתשובות (לחצו לרשימת כל התשובות). בדיקה שערכנו במשחק ‘על כל הקופה’ תוך שימוש במידע גילה כי הרשימה אכן אותנטית, אולם חלק מהתשובות כבר שינו את מספרן וקיימות גם שאלות נוספות שאינן מופיעות ברשימה.

בנוסף, חשף אלעד את העובדה שחלק מהשאלות במשחק לא מוגדרות כמו שצריך ולמעשה גם תשובה נכונה תפסול אתכם, עניין לא חוקי שלעצמו כשמדובר במשחק על כסף. גם אנחנו נתקלנו בשאלות בעייתיות כאלה, כמו השאלה על השיר “גברת שרה השכנה” של משינה, שהמשחק טוען בתוקף שלא מבוסס על השיר “הוריקן” של בוב דילן והשאלה על מספר סרטי הסנדק, שהמשחק החליט שמדובר בארבעה, למרות שכולם יודעים שזאת טרילוגיה.

בחודש הקודם זכה בחור בשם אלירן הראל בסכום של 20,158 ש”ח. כנשאלו אנשי החברה כמה תשובות נכונות ענה אלירן, השיבו בתגובה “144”. לאחרונה התרבו התגובות בעמוד האפליקציה מצד אנשים שטוענים שהגיעו ל-500 וגם 1,500 תשובות נכונות. למרות שמס’ התשובות נראה מגוחך בתחילה, ברור לנו כעת איך ניתן להגיע לתוצאה כזאת בעזרת ידע קל בתכנות.

מפתחת המשחק, חברת Pocket Worlds, תאלץ להתמודד ברצינות עם עניין האבטחה הקלוקלת. כל עוד מדובר במשחק בשביל הכיף, אין בעיה שהמשחק יסבול מבעיות בטא ואי אילו דיוקים. אבל כאשר מדובר במשחק על כסף, כשסכומים רציניים נכנסים על חשבונכם לקופתה של החברה, מומלץ לחשוב פעמיים לפני שניגשים למשחק שמבוסס יותר על מזל ופחות על שכל.