מדורת השבט – הגירסה האמיתית

הכל החל בשנת 2009 בנסיעת רכבת של 7 שעות מהעיר ברגן לאוסלו לכבוד ציון 100 שנים להנחת מסילת הברזל. ברשת NRK, רשות השידור של נורווגיה, החליטו להרים הפקה בשם “Bergensbanen” – שידור חי של המסע ללא הפסקה ובלי פרסומות. לכאורה הרעיון פשוט – צוות השידור העביר וידאו רציף מחלון הקטר, ללא שינוי מצלמה או קריינות, בזמן שהרכבת חצתה דרך מנהרות אפלות, הרים מכוסים שלג ועמקים מעורפלים. השידור היה הצלחה אדירה – יותר ממיליון נורווגים, כמעט 20% מכלל האוכלוסיה, התיישבו מול הטלוויזיה כדי לצפות במשדר.

מאז אותו שידור, הפך מושג ה-“Slow TV” לעוגן של השידור הציבורי בנורווגיה. בשנת 2011, יותר מחצי מתושבי המדינה צפו בשלב כלשהו בשידור רצוף באורך 134 שעות של שיט ספינת תענוגות בחופה המזרחי של נורווגיה. מוקדם יותר באותה שנה שידרה הרשת 18 שעות רצופות של דגי סלמון שוחים נגד הזרם.

שני ספיישלים ששודרו בשנה שעברה כבר נכנסו לפנתיאון: הראשון היה שידור בן 100 שעות של משחקי שח בהשתתפות מגנוס קרלסן, מי שנחשב לגדול שחקני השח הנורווגים ולא מוכר לאף אחד אחר. והשני, שהפך כבר לקלאסיקה, הוא שידור חי באורך 12.5 שעות בשם “מדקה לדקה – כבשה לסוודר” בו עקבו המצלמות אחרי גזיזת צמר כבשים וסריגתו, כשכל האירוע הביזארי הזה מלווה בפאנל מומחים שניתח כל צעד.

אבל הנורווגים לא מתלוננים על היצע התוכניות, להיפך, נראה שהם ממש מתענגים עליהן. “זה נותן לך אפשרות להתעמק בפרטים, לרדת יותר עמוק לתוכן המשודר”, סיפרה אחת מהמכורות לז’אנר לכתב אוממו.

משוגעים הנורדים האלה
נורווגים צופים במדורה בוערת בטלוויזיה
תוכנית נוספת שסחפה אחריה מסה של צופים הייתה “לילה של מדורה לאומית” – שידור רצוף בן 12 שעות בו עקבו הצופים אחר גזעי עץ שנחתכים ומתווספים למדורה. לראשונה שותף הקהל באופן אינטראקטיבי גם בעמוד הפייסבוק של התוכנית והתבקש להציע זויות ומיקומים להנחת הקרש הבא. “לא יכולתי לישון מרוב התרגשות”, כתב אחד הצופים באתר, “מחכה בקוצר רוח למדורה הבאה”.

“תוכניות Slow TV מביאות לידי ביטוי את היכולת של הנורווגים לשרוד את החורף הקשה בתוספת גאווה לאומית”, אמרה ליסה-מיי ספסויי, מי שהפיקה את משדר הסריגה ועומדת לייצא לארה”ב, גרמניה ובריטניה את רעיון ה-Slow TV. “כל שאר התוכניות רק נעשות מהירות יותר ותזזיתיות מדי. אנחנו החלטנו לשנות את התבנית, אצלנו האנשים יצליחו לסיים משפט”.