תרנגול הודו הגיע לחלל

מיליוני אמריקאים חוגגים היום את חג ההודיה, אותו חג חילוני שאמור לסמל תודה על יבולי השנה אך עם השנים הפך לסיבה מוצדקת לטבח תרנגולי הודו וליציאה לחגיגות שופינג חסרות-מעצורים.

האסטרונאוטים המשייטים בימים אלה במעבורת החלל “אטלנטיס” חשבו כנראה שיציינו את החג באכילת שאריות מזון, כאשר נותר רק יום אחד המשימה. אולם להפתעתם של האסטרונאוטים ולהפתעתם הגמורה של אנשי נאס”א, הצליח צ’רלס הובהו, מפקד המשימה, להגניב בשר הודו לתוך החללית, מבלי שאף אחד ישים לב לכך.

תרנגול בחללהמהלך הנועז נחשף אתמול, כמעט במקרה, בזמן שמפקד המשימה התראיין בשידור חי לאחת מתחנות הטלוויזיה האמריקאיות. המנחה המנומנם, שניסה לדלות קצת עניין מהסיפור, שאל: “אז אני מניח שתרנגולי הודו לא יהיו בתפריט שלכם הערב, נכון?”

“האמת, באופן מפתיע, אני דווקא חושב שכן יהיו”, השיב הובהו בעוד הוא זורק לחבריו שקיות נייר מלאות בשר הודו ותוספות, כשהוא נותן להן לרחף באוויר.[poll id=”1″]

הובהו, אדם רציני בדרך כלל ואיש מארינס לשעבר, הבהיר בראיונות לפני הטיסה בת 11 הימים כי אין לו בקשות מיוחדות לקראת חג ההודיה. “מבחינתי”, אמר, “אני יכול לאכול בשר בקר או טופו באותו ערב”. אך כנראה שדיבורים לחוד ומעשים לחוד – הובהו דאג לעלות למעבורת ארוחת חג מושלמת ובליל החג נהנה הצוות מבשר הודו מעושן, מחית תפוחי אדמה מסורתית, לחם תירס ושעועית ירוקה.

דובר נאס”א, ג’ון פטי, אמר בתגובה כי “הדבר היחידי שמתקבל על הדעת הוא שאחד מאנשי הצוות הבריח את המזון מעט לפני שהצוות המריא ביום רביעי שעבר”. הובהו מצידו אמר כי “חג ההודיה בשבילי תמיד היה יותר האנשים שמסביבך ופחות האוכל שאתה אוכל. למרות שאני מאוד מתגעגע למשפחה שלי, יש לי פה קבוצת אנשים יוצאת מן הכלל שמקיפה אותי”, סיכם בניסיון להתחנף למפקדיו הזועמים בכדור הארץ.

6 בפברואר 1971 – אלן שפרד משחק גולף על הירח.

הברחת חפצים למעבורת החלל אינה דבר חדש עבור נאס”א.

במהלך אחת ממשימות אפולו, הבריח האסטרונאוט אלן שפרד כמה כדורי גולף כדי שיוכל לשחק על הירח. הוא הצמיד את ראש מקל הגולף לאיזה אביזר טכני מיותר ולמרות שהיה לבוש בחליפת חלל כבדה וכפפות עבות במיוחד, הצליח לחבוט פעמיים בכדור, שנשאר על פני הירח ואולי אף הפך לסוג של אל עבור שבט חייזרים מרוחק.

אבל יכול להיות מישהו אחר שבכלל אחראי לכל התרגיל הזה. כבר לפני מספר חודשים, דאגה נאס”א לצייד את המטבח בתחנת החלל הבינלאומית בכמויות של בשר הודו והתוספות מסביב, בידיעה שלפחות אמריקאי אחד ישהה בתחנה בזמן חג ההודיה. כרגע נמצא בתחנה אמריקאי אחד בלבד, ג’פרי וויליאמס, שחולק את השאריות של נאס”א ביחד עם שני רוסים, בלגי אחד וקנדי אחד.

וויליאמס, החבר הצעיר והשובב ביותר בתחנה, הוא ככל הנראה האחראי לתעלול. משימתה של “אטלנטיס” הייתה להעביר 15 טון ציוד, משאבות ודלק לתחנת החלל הבינלאומית, על מנת שתוכל להמשיך לעצמה את צרכיה לתקופה של בין 5 ל-10 שנים. נאס”א מעוניינת לוודא שלתחנה יש את כל מה שצריכה, לקראת פרישתה משירות של “אטלנטיס” בשנה הבאה. צוות תחנת החלל עזר להעמיס את הציוד מ-“אטלנטיס” ו-וויליאמס כנראה הגניב את הסעודה לחבריו האמריקאיים.

נחיתתה של אטלנטיס התרחשה הבוקר (שישי), בשעה 9:44 שעון ארה”ב. אחת מהנוסעות במעבורת היא ניקול סקוט, אסטרנאוטית שבילתה 3 חודשים בתחנת החלל וכעת חוזרת הביתה לכדור הארץ. כשנשאלה מה יהיה הדבר הראשון שתעשה כשתחזור, השיבה “אבלע מגש פיצה ניו-יורקית לצד קוקה-קולה עם קרח בכוס פלסטיק”. כנראה שהיא עוד תתגעגע לימי חוסר-הכבידה שלה.