יורה ואינו נראה

הצבא הבריטי הודה כי הצליח לבחון טכנולוגיה חדישה שמסוגלת לגרום לטנקים ולחיילים להפוך לבלתי נראים.

יפני שקוף
יפני שקוף

משרד ההגנה הבריטי חשף שהצליח לגרום לרכב להעלם לחלוטין בתרגיל צבאי שנערך בשבוע שעבר.

חייל שנכח באירוע סיפר לכתב אוממו: “הטכנולוגיה פשוט מדהימה. אם לא הייתי נוכח שם, לא הייתי מאמין שזה קיים. הסתכלתי לכל עבר וכל מה שראיתי היה דשא ועצים, למעשה תותח של טנק היה מכוון עליי כל אותה עת”.

הניסויים הסודיים-בהחלט נערכו ע”י מהנדסים ומדענים בשליחות הוד מלכותה. רוב הידע המקצועי מגיע מחברת QinteiQ, שבעבר שימשה כחלק מזרוע המחקר של משרד ההגנה הבריטי.

[slider group=A title=”לחצו לקריאת וילון מידע™ על חברת QinetiQ” bstyle=”display:block”] חברת QinteiQ (מלשון “אנרגייה קינטית”) היא חברת טכנולוגיה צבאית מבריטניה. בעבר הייתה החברה חלק מארגון ממשלתי שהופרט ביוני 2001. בתור חברה פרטית, QinetiQ כיום היא אחד מאירגוני המחקר הצבאי הגדולים בעולם המעסיקה מעל 11,400 עובדים.

QinetiQ מתמחה בפתרונות צבאיים וביטחוניים הדורשים שילוב של טכנולוגיה ומדע. חלק מהמוצרים שפיתחה החברה כוללים מכשיר מזהה צוללנים המסוגל לזהות קולות מעבר ליכולת השמיעה של האדם, מסכי LCD לשימושים צבאיים ומערכת המסוגלת להעריך ולטפל באופן אוטומטי בפגיעות טכניות בכלי שיט ומטוסים.

ואגב, אין מה לדאוג בקשר לפנסיה של העובדים. לחברה יש חוזה ל-25 השנים הקרובות עם הצבא הבריטי.[/slider]

רכב זה, הנמצא בשירות הצבא האמריקאי, מסוגל לשלוח קרינה על חיילי אויב.</span><b> הנפגעים מהקרן הבלתי-נראית סובלים מתחושת בעירה חזקה בעור. הכלי לא נמצא בשירות סדיר מכיוון שהוא עלול להחשב כמכשיר עינויים, המנוגד לאמנת ז'נבה. איזה באסה.
רכב זה, הנמצא בשירות הצבא האמריקאי, מסוגל לשלוח קרינה על חיילי אויב. הנפגעים מהקרן הבלתי-נראית סובלים מתחושת בעירה חזקה בעור. הכלי לא נמצא בשירות סדיר מכיוון שהוא עלול להחשב כמכשיר עינויים, המנוגד לאמנת ז'נבה. איזה באסה.

טכנולוגיית ההיעלמות המהפכנית משתמשת במצלמות ומקרנים כדי לשקף תמונות מהנוף הסובב את האובייקט. הטנק עליו נעשה הניסוי אף נמרח בסיליקון כדי להגביר את אפקט ההשתקפות, ועין בלתי מזויינת תראה רק את הנוף שמאחורי הטנק. משרד ההגנה הבריטי חשף כי הוא בוחן גם ז’קט צבאי הבנוי על אותו עיקרון (שימו לב לוידאו שבסוף כתבה זו).

השורשים לניסיונות העלמות בשדה הקרב קיימים עוד במלחמת העולם השנייה, כאשר הצבא הקנדי ניסה לצבוע ספינות בצבעים הדומים לצבעי קו הרקיע כדי להעלים אותן מעין הפריסקופ.

מספר שנים מאוחר יותר, חיל האוויר האמריקאי החל להתקין במטוסי הקרב סוג של פנסים המאירים באור כחלחל בעוצמה נמוכה, מה שגרם למטוסים להראות כלפי חוץ כשחורים לחלוטין ולהעלם בצורה טובה יותר בשמי הלילה. בשנת 1996, התקדמה הטכנולוגיה צעד רציני קדימה כאשר חברת בואינג פיתחה את מה שידוע בתור “Bird of Prey”, מטוס ללא טייס שפיתוחו עלה 67 מיליון דולרים והדגים לראשונה את יכולת ההעלמות ע”י שינוי גוון וצבע חלקי המטוס השונים.


וידאו עיראקי שתפס חייל משתמש בטכנולוגיית ההיעלמות. שימו לב מה קורה ב-02:59.

פרופסור ג’ון פנדרי, שנחשב כיום לאחד הבכירים בעולם בנוגע ל-“פיזיקה בלתי נראית” אמר: “זה הגיוני שכלי נשק מסוג זה יהיו קיימים באופן נרחב בשדה הקרב תוך חמש שנים, בהתחשב בתקציב שייתרם לצורך העניין. שלב התאוריה כבר הסתיים, עכשיו מתחיל שלב הייצור”.

לעבודה!