מפעל הפייס

אחרי שהשתלטה כבר על כל פיסת Like, מנסה כעת חברת פייסבוק, שכבר הורידה בעבר אתרים שהשתמשו במילה “Book” בשמם, לרכוש לעצמה את זכויות היוצרים של המילה “Face”, כך ע”פ מסמכים שהגיעו לידי רשת CNN.

פייסבוק יכול להיות גם רע לפעמים

אבל מסתבר שהדרך לא כל כך פשוטה ואנשי הרשת החברתית נתקלו במסעם באויב מוכר.

אהרון גרינספן, חברו לכיתה בהארוורד של מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, הוא מוביל המאבק בתביעה היומרנית של ענקית האינטרנט. גרינספן הוא גם הבעלים של חברת Think Computer, מי שמפתחת ומשווקת את האפליקציה הפופולרית “FaceCash”. בעבר כבר תבע גרינספן את צוקרברג כשדרש לקבל סכומים מהכנסות פייסבוק כשטען שחלק מתשתיות הרשת בנויות ע”פ רעיונות שלו, אבל הפסיד באותו משפט.

“קשה לי להאמין ש-‘Face’ באמת תהיה תחת זכויות יוצרים של פייסבוק”, אמר הנרי שניץ’, עורך דין המתמחה בפטנטים, “אתה לא יכול לנכס לעצמך מילה שאנשים משתמשים בה בדיבור יומיומי”.

גריסנפן עדיין לא החליט אם להגיש תביעה רשמית נגד פייסבוק וכעת רק ביקש דחייה בהחלטת משרד הפטנטים האמריקאי. “טכנולוגיה היא עניין מאוד דינמי”, אמר בראיון, “כרגע אני מעוניין רק בדחייה כדי לראות מה יתפתח מהעניין הזה בהמשך. כרגע קיימים מאות שמות רשומים שכוללים את המילה ‘Face’, אני מבין את הגישה של פייסבוק אבל מהלך כזה יכול להביא תוצאות הרסניות לחברה שלי ולאחרות”.[poll id=”7″]

כנראה שמה שמדאיג את גריסנפן היא העובדה שפייסבוק כבר נחלה הצלחות כשכבשה את השם “Book”.

בתחילת החודש הכריחו עורכי הדין של פייסבוק מאתר “Placebook” לשנות את שמו ל-“TripTrace“. רק לפני יומיים הגישה פייסבוק תביעה רשמית נגד האתר המשעמם “Teachbook“, שאנשיו טענו שהוא בסה”כ משמש כקהילת מורים קטנה אך משום מה פייסבוק עדיין מתעקשת לדרוס אותם. החוק האמריקאי קובע שעורכי הדין של פייסבוק ידרשו להוכיח כי קיימת “תחושת בלבול” בקרב גולשים שנכנסים לשני האתרים.

“לרוב הגולשים בעולם ממש לא משנות התביעות של פייסבוק”, סיכם גרינספן, “אבל לפעמים יש תחושה שפייסבוק מנסה לכפות על כולם את החוקים שלה, כאלה שהיא אפילו לא זכאית להם”.