העוקץ השוודי

גוטפריד סוורטהולם – שוודיה שילמה 60 מיליון דולר כדי לשים אותו בכלא

במהלך שהבעיר השבוע את הבלוגוספירה, הסכימה ממשלת שוודיה להעביר סכום של 60 מיליון דולרים לקמבודיה לצורך ‘פיתוח דמוקרטי’. עד כאן נשמע לגיטימי, אבל רבים משוכני האינטרנט משוכנעים שהעיתוי למהלך אינו מקרי וכי מדובר בסוג של שוחד עבור גירושו של גוטפריד סוורטהולם, אזרח שוודי שמשמש כאחת הדמויות הראשיות בהקמתו והפעלתו של אתר ‘מפרץ הפיראטים’ ומתגורר בשנים האחרונות בפנום פן, בירת קמבודיה.

ב-17 באפריל 2009 הורשעו ארבעת מפעילי אתר ‘מפרץ הפיראטים’, אתר הטורנטים הגדול בעולם, בהפרה של זכויות יוצרים. פסק הדין שניתן במשפט (שסוקר בהרחבה ברדיו אוממו) גזר על הארבעה שנת מאסר בפועל וקנס של 4.5 מיליון דולרים. עורך הדין של הקבוצה הצליח לערער על גזר הדין (בטענה שהשופט היה חבר בדירקטוריון אחת מהחברות האחראיות לזכויות היוצרים בשוודיה) וגזר הדין נדחה.

שלושה ימים לאחר מכן נתבע שוב סוורטהולם על כך שהפעיל אתר בשם ‘מפרץ הסטודנטים’ שהפיץ עבודות מוכנות לתלמידים מופרעים ברחבי שוודיה. סביב אותה תקופה החליט סוורטהולם להגר לקמבודיה ובשנת 2011 הוציא בית המשפט צו מאסר עבור סוורטהולם על כך שנמנע מלהגיע לבית המשפט לצורך הדיונים במקרה.

לפני כשבוע, ב-30 לאוגוסט, פנתה שוודיה בבקשה רשמית לקמבודיה להסגרתו המיידית של סוורטהולם לידיהם במטרה להעמיד אותו לדין. התמורה, 60 מיליון דולר אמריקאים, ככל הנראה ממומנת בחלקה ע”י גופי זכויות היוצרים בארה”ב שנלחמים מלחמת חורמה במפרץ הפיראטים. כעבור יומיים, ב-1 בספטמבר, נעצר סוורטהולם ע”י המשטרה הקמבודית.

קים ווילד שרה על קמבודיה (1981)

לאורך העשור האחרון שלחה שוודיה בקביעות כסף לסיוע בפיתוח קמבודיה, אחת המדינות העניות בעולם. אתר OpenAid, המספק מידע לגבי סכומי הסיוע שמעניקה שוודיה מכספי המיסים של אזרחיה, גילה כי בכל שנות הסיוע העבירה שוודיה בסך הכל סכום של 120 מיליון דולרים לקמבודים, מה שמעלה את הספק לגבי האדיבות הפתאומית שאחזה במדינה הסקנדינבית.

אחד מהספקנים הגדולים הוא ריק פלקווינג, מייסד מפלגת הפיראטים השוודים: “התיזמון של חבילת הסיוע מעלה ספקות. אני בטוח שבאופן רשמי הדבר יוכחש, אבל זה לגמרי נראה שמישהו החליט לקנות בכסף את הפקידים הקמבודים על מנת לקבל לידיו את אחד היזמים המפורסמים בעולם שהורשע באופן פוליטי על כך שחתר תחת הסדר הציבורי”, אמר בראיון לאתר רוסי, “אף אחד לא יוכל להוכיח את זה אבל אם זה הולך כמו ברווז ונראה כמו ברווז…”.

מצד שני, יש כאלה שחושבים שהרעיון בדיוני לגמרי. הם טוענים, ובצדק, שחבילת הסיוע נידונה בפלרמנט השוודי כבר תקופה ארוכה ולא נוצרה רק לאחר הבקשה להסגרתו של סוורטהולם. אולם אלה המצדדים ברעיון השוחד טוענים בתגובה כי בין קמבודיה ושוודיה לא קיים הסכם הסגרה וכי קמבודיה נמצאת במקום ה-158 מתוך 180 מדינות במדד השחיתות, מה שהופך את השוחד למקובל ביותר עבור הקמבודים שלא יהססו לזרוק מהמדינה איזה שוודי הזוי תמורת עוד קצת מזומנים.

אתר ‘מפרץ הפיראטים’ רגיל לשערוריות: לפני בדיוק 4 שנים מצא את עצמו המפרץ במרכז סערה כאשר סירב למחוק לינקים לתמונות  גופות ילדים שנרצחו למרות שמפעיליו קיבלו פנייה ישירה מאביהם לצנזר את הקישורים.