קרבות עם שח איגרוף

בהתחלה הולכים מכות
בהתחלה הולכים מכות...

עוד ערב אפל במועדון לילה גרמני. באמצע האולם ניצבת זירת איגרוף למהדרין, מוכנה לקראת קרב הגמר.

האורות כבים, דלת הבמה נפתחת וממנה מגיח סוכן מכירות מסן-פרנסיסקו. דיוויד “דאבל די” דפטו טס 8,000 ק”מ רק כדי להתמודד כאן הערב.

בחזה חשוף הוא מנתר במקום ומעיף אגרופים לתוך חלל האוויר. האמריקאי השרירי נראה רגוע ובטוח בעצמו. עד שהדלת נפתחת שוב. הפעם יוצא ממנה בחור מקומי. שוטר גרמני, מומחה בטיפול בהפגנות, שידוע אך ורק בכינוי “פרנק אנטי-טרור”. הקהל מריע לו. המתמודדים מביטים אחד בשני, השופט מציץ בשעון, ברקע נשמע צלצול הפעמון והכרוז מכריז: “גבירותיי ורבותיי! סיבוב ראשון!”. אבל בדיוק ברגע שהייתם בטוחים שתצפו במהלומות מונפות לכל עבר, משהו מוזר מתרחש. שני המתמודדים מניחים אוזניות על אוזניהם ומתיישבים בשולחן באמצע הזירה. הגיע הזמן לשחק שחמט. תכירו את הלהיט החדש בגרמניה: “ChessBoxing” או בעברית: שח איגרוף.

החוקים פשוטים: יש סיבוב של משחק שחמט ואז סיבוב של קרב איגרוף. כוח מתערבב עם מוח. בסה”כ יכולים המתמודדים לעבור 11 סיבובים, הראשון שקובע שחמט או נותן נוקאאוט ליריבו, הוא המנצח. וכן, הם מורידים את הכפפות בזמן השחמט.

...ואז משחקים שחמט?
...ואז משחקים שחמט?

ברלין נבחרה לארח את אליפות שח האיגרוף הראשונה בעולם. האירוע עצמו הופק ביד רמה ע”י ממציא הספורט, בחור הולנדי קצת הזוי בשם יאפ רובינג. “לשחמט ואיגרוף יש המון במשותף”, סיפר רובינג, שלא הסתיר את גאוותו, לכתב אוממו. “הזזת כלי במשחק שקולה להינף יד. אם אתה תוקף עם הפרש, זה כמו שתתקוף במכת הוק (אגרוף ב-90 מעלות). אם אתה מחליט ללכת עם הצריח, זה כמו לתת מכה ישירה. ואם אתה משחיל את המלכה, אתה בעצם מנסה לתת נוקאאוט”.

כל העסק הזה בכלל לא פשוט. בספורט משולב כמו זה מוכפלת רמת הריכוז והלחץ שמופעל על המתמודדים. השחקנים בילו שעות ארוכות באימוני כושר בנוסף לאינספור משחקי שח. “בשח איגרוף”, מסביר פרנק-אנטי-טרור, “90% מהמשחק הוא בראש. אם אתה מפסיד קרב, כנראה שהראש שלך אותת לך שאתה עומד להפסיד. זה מאוד חשוב להיות בעל יכולות פיזיות, אבל לא פחות חשוב לשמור גם על חוסן המחשבה”.

דיוויד “דאבל די” רואה בספורט הזה תועלת נוספת. “שח איגרוף מוכיח שאתה יכול גם להיות מתאגרף, אבל עדיין להיות אינטיליגנט. לכולם יש את הרושם שמתאגרפים הם אנשים לא ממש חכמים ושלא קיימת יותר מדי אינטליגנציה בספורט הזה. כשאתה משלב שחמט עם איגרוף, מתגלה העובדה שלוחמים יכולים להיות חכמים ושהחכמים יכולים להיות קשוחים”.

הספורט המתחכם תפס תאוצה בגרמניה. בברלין עצמה כבר נפתח בית ספר שמתמחה בשילוב בין השניים, בתקווה לייצר את הדור הבא של אלופי שח האיגרוף. “אמא שלי אמרה שכדאי שאלמד איגרוף בשביל הגנה עצמית”, סיפר אולג בן ה-10, שהבריונים נוהגים לגנוב לו את ארוחת העשר. “אני אוהב את הדרך שהמשחק מתערבב עם השח”.

בחזרה בזירה, אנחנו כבר בסיבוב השביעי. המתחרים נעולים בתוך לוח השחמט בקרב מותח עצבים. זיעה ניגרת לתוך הכלים. לפתע, משום מקום, עיניו של “פרנק-אנטי-טרור” בורקות והוא מזיז את המלכה שלו לכל אורך הלוח. שח… מט!

הקהל מריע בשאגות. גיבור מקומי חדש נולד ופרנק שלנו הולך הביתה עם חגורת האליפות. ודיוויד? הוא יחזור לסן-פרנסיסקו בלי כלום. אמנם הוא יוכל לספר באמריקה איך השתתף באליפות של משהו שנקרא “שח איגרוף”, אבל כנראה שאף אחד לא יאמין לו.


וככה זה נראה בוידאו.