אופס: דגלי טיבט מיוצרים בסין

חוקרי המשטרה בדרום סין גילו מפעל המייצר דגלים הקוראים לשיחרור טיבט, כך מוסרים כלי התקשורת במדינה.

המפעל, הנמצא במחוז גְוָאנְגְדונג, ייצר דגלים עבור ממשלת טיבט ששוהה בגולה. עובדים במפעל סיפרו כי היו בטוחים שהם מייצרים דגלים צבעוניים בלבד ולא הבינו את המשמעות המלאה של הדגלים.


אוסטרלי מצלם את ההפגנות בטיבט

רק לאחר שחלק מהעובדים צפו בטלוויזיה וזיהו את המוצר הבעייתי כשהוא נישא בגאווה ע”י מפגינים, החליטו חלק מהם לברר את משמעות העניין באינטרנט ולפנות לרשויות, כך נודע למערכת אוממו מכתב העיתון “מינג פאו” היוצא בהונג קונג.

מנהל המפעל סיפר למשטרה הסינית כי ההזמנה לדגלים הגיעה מחוץ לסין וכי לא ידע שמדובר בהזמנה עבור טיבט העצמאית. במהלך החקירה, סיפר המנהל כי כמה מאות דגלים כבר נשלחו מעבר לים. המשטרה מאמינה כי אותם דגלים בדיוק הם אלה שהופיעו במהלך מסע הלפיד האולימפי ברחבי העולם.

[slider group=A title=”וילון מידע™ – לחצו למידע שימושי על דגל טיבט” bstyle=”display:block”]
דגל טיבט

דגל טיבט הוצג לראשונה בשנת 1912 על ידי הדלאי לאמה ה-13. כיום הוא משמש כדגלה של הממשלה הטיבטית הגולה היושבת בהודו. מכיוון שהוא משמש כסמל לתנועת העצמאות הטיבטית, מוחרם הדגל על ידי החוק הסיני ואסור להציגו בפומבי בטיבט ובסין.

כולה ריבוע במרכז התחתון של הדגל מופיע הר מושלג (המשולש הלבן) המסמל את האומה הטיבטית, הידוע גם בשם “הארץ המוקפת בהרים מושלגים”.

כולה ריבוע שישה פסים אדומים נפרסים על שמים כחולים, מייצגים את אבות האומה הטיבטית: סה, מו, דונג, טונג, דרו ורה.

כולה ריבוע בקצה ההר המושלג ישנה שמש זורחת לכל הכיוונים, שמייצגת את ההזדמנות השווה לכל התושבים בטיבט להנות מחופש, אושר, עושר ושפע.

כולה ריבוע על מדרון ההר עומדים זוג אריות שלג, יצורים אגדתיים מן המסורת הטיבטית, המסמלים את ההישג של איחוד החיים התרבותים והדתיים בטיבט.

כולה ריבוע שלושת אבני החן הזוהרות אשר מוחזקות על ידי האריות מעל ראשיהם, מייצגות את שלוש אבני החן (שלושת ההתחייבויות) של הבודהיזם, בודהה (המואר), דהרמה (הלימוד) וסנגהה (הקהילה).

כולה ריבוע התכשיט היין-יאנג הצבעוני אשר מוחזק על ידי האריות, מסמל את ההערכה, ההוקרה וההתחייבות של העם הטיבטי למשמעת עצמית בכל הנוגע להתנהגות מוסרית, כפי שהוא מתבטא בקוד ההתנהגות הבודהיסטי.

כולה ריבוע המסגרת הצהובה מייצגת את התפשטות השפע הזהוב של תורת בודהה בעולם ואילו החלק החסר במסגרת מייצג את הרעיון שהטיבטים מוכנים לקבל גם אלה שתורתם אינה הבודהיזם.[/slider]

בעקבות המקרה, החלו הרשויות להציב מחסומים ביציאה מאיזור המסחר במחוז שנזן, שם נמצא המפעל. כל כלי רכב שיוצא להונג-קונג נבדק במטרה לאתר עוד “חומרים אסורים” שעלולים להגיע לידיהם של גולי טיבט ולשמשם בהפגנות ואירועי תקשורת במהלך מסע הלפיד האולימפי.

כל הארץ דגלים טיבטים
כל הארץ דגלים טיבטים

הלפיד עצמו נמצא בימים אלה במסע ברחבי סין, אחרי שעבר כבר בערים מרכזיות כמו פריז, לונדון וסן-פרנסיסקו. בכל עיר לווה הלפיד בהפגנות פרו-טיבטיות. הפגנות המחאה נגד הדיכוי הסיני פרצו ב-10 במרץ בעיר לאסה ואורגנו ע”י נזירים שמחו נגד היד הקשה שנוקטים הסינים כלפי הבודהיסטים. כעבור שבוע, הפכו ההפגנות לסוערות וכללו בעיקר אלימות כלפי סינים מקומיים והבערת חנויות וסמלים סיניים. בתגובה, הגיבה בייג’ינג בשליחת מאות חיילים במטרה להחזיר שקט ע”י שימוש בכוח מסיבי במוקדי ההתפרעויות ברחבי העיר.

לאחרונה הודיעו גורמים סיניים רשמיים כי הם מוכנים לפתוח בשיחות עם נציגיו של הדלאי למה, כל זה במטרה להשקיט את הרוחות לקראת פתיחתה של האולימפיאדה בבייג’ינג ב-08.08.08.