וידאו: שוטר היכה רוכב אופניים

ניו יורק, ארה”ב: לפני שלושה ימים התרחש בניו-יורק אירוע “מסה קריטית” של רוכבי אופניים. אחד מהשוטרים במקום לא ממש אהב את הרעיון והחליט להעיף באוויר את אחד הרוכבים ולרסק אותו לתוך המדרכה.


האירוע המדובר

וויקיפדיה מספרת כי “מסה קריטית” הוא כינוי לרכיבה קבוצתית על אופניים שמטרתה להביא כמות מספקת של רוכבי אופניים (מסה קריטית), אשר ממנה מאילך יחול שינוי שיביא לשיפור ביחס הנהגים והמדינה (תשתיות) כלפי רוכבי האופניים. רכיבות מאורגנות נערכות בערים מרכזיות ברחבי העולם, בדרך-כלל ביום שישי האחרון בכל חודש.

הרכיבה מתארגנת באופן אנרכי, ללא ניהול מרכזי. מקום המפגש והשעה ידועים מראש לכל המשתתפים. לעתים קרובות כחלק מן האירוע המשתתפים משתמשים בגימיקים שונים על מנת למשוך את תשומת הלב של העוברים והשבים, כגון מוזיקה, שימוש במשרוקיות, נסיעה בנתיב המכוניות, שימוש בתחפושות, שימוש בדגלים, עלונים, שלטים, שימוש באופניים מיוחדים וכדומה. לעתים קרובות משתתפים כלים לא ממונעים נוספים, כמו רולרבליידס. בחלק מהאירועים נקבעים מראש רק מקום המפגש והשעה, ואילו המסלול ונקודת הסיום נקבעים באופן ספונטני על ידי המשתתפים. סיסמת האירוע היא “אנו לא מעכבים את התנועה, אנחנו התנועה”.

מסה קריטית בפעולה - 70,000 רוכבים בבודפשט
מסה קריטית בפעולה - 70,000 רוכבים בבודפשט

בשנת 2006 קבע שופט מחוזי בניו יורק כי אירועי “מסה קריטית” יכולים להתקיים ללא אישור מיוחד מהמשטרה. למרות זאת, משטרת ניו-יורק החליטה לא לקבל את ההחלטה במלואה.

למרות שהמשטרה אינה אוכפת את האירוע, שוטרים נוהגים להסתובב בקרב הרוכבים ולקנוס אותם על עבירות שטחיות כמו חוסר בפנסים או אי חבישת קסדה.

הרוכב בוידאו, כריסטופר לונג בן ה-29, הינו חייל משוחרר שעובד בתור ירקן. השוטר, פטריק פוגאן בן ה-22, הוא דור שלישי למשפחת שוטרים מכובדת. מקורות יודעי דבר סיפרו לכתב אוממו כי לונג לא רק נחבל, אלא אף נעצר למשך 26 שעות והואשם בניסיון תקיפת שוטר והתנגדות למעצר. בזה לא נסתיימה החגיגה, רוכב אופניים אחר שהיה באירוע נקנס על כך שרכב מחוץ לשביל אופניים מוסדר.

אך מסתבר שיש סוף טוב לסיפור. תחנת הטלוויזיה המקומית, MyFoxNY, מדווחת כי לאחר שהסיפור פורסם בעיתונות, החליטו במשטרה להעניש את השוטר ואף דרשו ממנו להחזיר את התג והאקדח. בנוסף, הוחלט להעסיק את השוטר בעבודות משרדיות עד אשר תסתיים החקירה בעניינו.

רוכב האופניים החליט שלא להגיב לכל הפרשייה, אולם עורך דינו אמר לנו כי “הוידאו מדבר בעד עצמו”.