הולנד: תם עידן הסמים הקלים

בית המשפט ההולנדי אישר היום את החוק האוסר על מכירת מריחואנה לתיירים במתחמי הקופי שופס ברחבי הולנד, חוק שעלול להביא לסיומה של תיירות הקנביס שהתקיימה במשך עשורים באמסטרדם והפכה להיות שם דבר ברחבי העולם.

החוק הדרקוני נולד לאחר שמספר ראשי ערים בדרום הולנד התלוננו על רמת הפשיעה הגוברת כתוצאה מהשימוש בסמים. קבוצה של 19 בעלי קופי שופס עירערו על החלטת בית המשפט אולם השופט דחה את עתירתם.

ההחלטה קובעת כי על כל הקופי שופס בדרום הולנד להפסיק למכור מריחואנה החל מה-1 במאי. במקביל תוענק לתושבים תעודת "אישור קנביס" (Weed Pass) שתאפשר להם להמשיך לרכוש מריחואנה מהסוחרים המורשים. במהלך החודשים הקרובים תתרחב האכיפה לשאר המחוזות בהולנד והחוק אמור להכנס לתוקפו באמסטרדם, בירת העישונים, במהלך שנת 2013.

בשנים האחרונות עוברת הולנד תהליך של החמרה במדיניות הסמים הקלים בעוד מדינות אחרות, בהן ארצות הברית וישראל, עוברות תהליך של הקלה יחסית בתנאים לקבלת אישורים להחזקת סמים קלים למטרות רפואיות במקביל לאכיפת הפשיעה בשימוש בסמים אלו.

עורכי הדין המייצגים את הקופי שופס בהולנד, כ-650 ברחבי המדינה מהם כ-200 באמסטרדם בלבד, העלו את הטענה כי איסור על תיירים לרכוש מריחואנה בזמן שלתושבים ניתן אישור מלא מהווה עבירה על החוקים שנועדו למנוע אפליה במדינה. הם התחייבו לערער גם על ההחלטה האחרונה. "זאת החלטה גרועה לא רק עבור התיירים, שמופלים כעת לרעה, אלא גם עבור התדמית של הולנד במדינות אחרות", אמר מוריס ולדמן, עורך דין שנאבק למען הקופי שופס, "אנחנו לא יכולים לקרוא לעצמנו מדינה חופשית אם הממשלה דורשת מאיתנו ליצור אפליה אצל מי שהוא לא משלנו".

השופט ההולנדי בהאג פסל את טענות בעלי הקופי קופס ופסק כי מכירת הסמים קשורה באופן ישיר לעליית הפשע בדרום המדינה. לעומת זאת, באמסטרדם, נאבקת העירייה לצד בעלי הקופי שופס כדי למנוע בריחה מסיבית של תיירים שנהנים מתיירות סמים פורחת בכל ימות השנה. כמעט כל בעלי הקופי שופס נשבעו להתעלם מהחוק החדש ברגע שהוא יכנס לתוקפו.

כבאי מגיע להשתלט על שריפת קנאביס ונהנה מכל רגע.

מייקל ולינג בן ה-56 הוא בעליו של "קפה 420" שנמצא לצד רובע החלונות האדומים, כתב חדשות אוממו מדווח כי נראה שבשבוע האחרון אף סם לא מצליח להרגיע אותו. "אני רותח מזעם על החלטת בית המשפט", אמר.

ולינג, שמשמש גם כיו"ר האירגון ההולנדי של מפיצי הקנביס סיפר כי "החוק עומד להכנס לתוקף בשבוע הבא, כל בעלי הקופי שופס מתכוונים לא לציית לו ומוכנים לשבת במעצר עד שיבטלו אותו. החוק לא קשור לאמסטרדם, הוא קשור לפשע שקורה בדרום המדינה ואנחנו לא יכולים להענש רק בגלל דברים שקורים במקום אחר. רוב התיירים בסה"כ רק רוצים לעשן משהו בקטנה, אם לא יתנו להם את זה, הוא יפנו לתושבים שיקנו את החומר בשבילם או שפשוט יקנו חומר מסוכן ומזוהם מסוחרי הרחוב".