שיהוק גורלי

בדרך כלל אפשר לעצור גיהוקים ע”י כוס מים או הפחדה טובה, אבל הרצף שעובר על בחור בריטי הוא הרבה יותר ממה שאמור להיות.

כריסטופר סנדס, רוקר בריטי בן 25, מגהק ברציפות כבר למעלה מ-22 חודשים. בימים אלה הוא ממתין לניתוח שאמור להסדיר את בעייתו אחת ולתמיד. לטענתו, ניסה כבר כל טיפול אפשרי כולל היפנוזה, יוגה, רייקי, תרופות טבעיות ואפילו שהייה בתא חמצן. דבר לא הצליח לעצור את הגיהוקים המעצבנים, שמופיעים כמעט כל 2 שניות. “ניסיתי לשתות מים ביותר ממאה דרכים אפשריות”, סיפר כריסטופר, “אני מאמין שהכנסתי לגופי מים בדרכים שאנשים לא מאמינים שאפשר”.

התקפות הגיהוקים החלו בחודש ספטמבר 2006 ונמשכו כשבועיים, אז נעלמו ממש כפי שהופיעו. לפתע, כעבור חמישה חודשים, חזרו התקפי הגיהוקים ומאז לא עזבו את הזמר (המובטל) לרגע.

האיש שלא יכול להפסיק לגהק
האיש שלא יכול להפסיק לגהק

לפי חישוב פשוט, כריסטופר גיהק כבר למעלה מ-10 מיליון פעמים מאז החל ההתקף המוזר בחודש פברואר בשנה שעברה. הגיהוקים מונעים ממנו לקיים אורח חיים נורמלי – הוא לא יכול לאכול באופן סדיר, ישן רק שעה בלילה, לא יכול לעבוד ואף לא יכול לנהוג מאחר והגיהוקים מתישים אותו לחלוטין ומונעים ממנו כל סוג של פעילות. במסגרת הניסיונות למצוא קצה חוט שיביא לפתרון הבעיה, עבר כריס סריקות של המוח, החזה וקנה הנשימה, אולם הממצאים לא העלו אפילו סוג של תשובה אחת אפשרית.


הבחור המסכן בראיון ל-BBC

כל תקוותיו של הזמר להמנע מחיים שלמים של גיהוקים תלויים כרגע בניתוח ייחודי שהוא עתיד לעבור בימים הקרובים. מומחים מאמינים כי ייתכן שהגיהוקים נוצרים כתוצאה מתפקוד לקוי של אחד הסשתומים בקיבה, מה שגורם למצב בו החומציות מהקיבה חוזרת לגופו ומייצרת את הגיהוקים. הרופאים מתכוונים לייצר סשתום חדש בין צינור הוושט והקיבה בכך שימתחו קטע מהחלק העליון של הקיבה וילפפו אותו סביב החלק התחתון של הוושט.

“אני תוהה אם יכול להיות שאחיה כך כל חיי”, סיפר כריסטופר בראיון לכתב אוממו באמצעות האימייל, “לאף אחד אין מושג למה זה התחיל ואיך זה יסתיים. אולי החלק הגרוע ביותר הוא המאבק התמידי לנסות לשאוף חמצן בין גיהוק לגיהוק. האמת שזה די מפחיד. אני מותש לחלוטין. כל תקוותי היא שהניתוח יצליח”.

מאז שכריסטופר פירסם את הסיפור בעמוד המייספייס שלו, הוא הופיע כבר בכמה כלי תקשורת בולטים שהביאו את סיפורו לקהל הרחב.

לפני מספר שבועות, ובעקבות הפרסום, ניסה להופיע שוב עם להקתו. “עשר דקות לפני שהיינו אמורים לעלות, הקצב של הגיהוקים החל להתגבר מאוד. החברים שלי אמרו לי שכדאי לוותר על העניין אבל אני לא רציתי. ניגשתי לבר, שתיתי בקבוק קולה שלם בבת-אחת והתכוונתי לעלות לבמה. כמה שניות לפני ההופעה הבנתי שאני לא מסוגל להופיע ככה ונטשתי אותם”.

כדי לעודד את רוחו של הזמר, נוכל לספר לכם שהאמריקאי צ’רלס אוסבורן הוא זה שמחזיק בשיא רצף הגיהוקים הארוך ביותר. צ’רלס החל לגהק ב-1922, בזמן ששחט חזיר בחוותו, ולא הפסיק לגהק 40 פעמים בדקה, עד שנרפא לפתע 68 שנים מאוחר יותר, ב-5 ביוני 1990. למרות הגיהוקים, הצליח אוסבורן לנהל אורח חיים נורמלי. הוא עבד כרגיל, התחתן פעמיים ואף נהפך לסוג של סלבריטי בתוכניות אירוח. ב-1 במאי 1991, שנה לאחר שהפסיק לגהק, נפטר אוסבורן מסיבוכים של מחלת עור. מומחים מאמינים כי גיהק למעלה מ-430 מיליון פעמים רצופות במהלך חייו.