קרפדות לגבות

ברנש מלקק קרפדה
ברנש מלקק קרפדה

רשויות החוק בארה”ב גילו לאחרונה כי אנשים מוכנים ללכת רחוק יותר מתמיד כדי להתמסטל. מה שהדליק את הנורה האדומה הן שתי שיטות חדשות יחסית. אחת בכיכובה של קרפדה מפוחדת והשנייה בכיכובם של, איך נגיד את זה, השאריות שלכם.

“עישוני קרפדה”, שהוא המחליף של שיטת “ליקוק הקרפדה”, מבוצע ע”י סחיטת הארס של קרפדת מדבר סונוראן, שנמצא לאורך נהר הקולורדו. הארס, שמופרש מעור החיה כאשר היא מתעצבנת או סתם מפוחדת, מכיל סם הזייתי בשם בופאטנין. אחרי תהליך הסחיטה, מיובש הארס כדי להפטר מהרעלנים ואז מעושן לצורך חוויה פסיכדלית במיוחד.

ליקוקי הקרפדות לא התחילו מהיום. עוד בשנות ה-70 החלו לפוץ שמועות על היפים שנראו רצים אחרי קרפדות במטרה ללקק כדי להתמסטל. כתבה שהתפרסמה ב-1988 בעיתון USA Today הביאה לתודעת הציבור את השיטה והרעיון אפילו זכה לככב בפרקים נשכחים של הסדרות פרקליטי אל.איי ומשפחת סימפסון.

בחודש אוקטובר השנה נעצר אדם בקנזס סיטי באשמת אחזקת סמים. הרשויות האשימו אותו באחזקת קרפדה בכוונה לחלוב ממנה ארס כדי להתמסטל. המתנסים בחוויה דיווחו על חזיונות חזקים מאוד, חלקם תיארו את ההשפעה כ”רכבת הרים החולפת על מיליוני חתיכות פאזל”. ע”פ יודעי דבר, שיא הסוטול מתרחש בחמש הדקות הראשונות לאחר השאיפה ותחושת המציאות חוזרת רק לאחר כחצי שעה.

התובע המחוזי בקנזס, דניאל וויט, אמר בראיון לכתב אוממו כי “עצם אחזקת הקרפדה לא מהווה עבירה על החוק, אבל הרצון להתמסטל ממנה הוא בלתי חוקי. אנחנו רואים ברעיון סוג של שיטת ניו-אייג’. אתה משכנע את עצמך שזה בסדר להתמסטל מקרפדה בגלל שהכל נעשה תוך שימוש בחומרים מן הטבע. יש הרבה דברים שנוצרים באופן טבעי, אבל לא תמיד זה הופך אותם לחוקיים”.


סרט הדרכה – איך להוציא את הארס – בכיכובה של דארמה הקרפדה ועוד מישהי.

המשטרה מצאה את הקרפדה החשודה כאשר פרצו לבית בצפון קנזס סיטי לאחר שחשדו שבמקום פועלת מעבדת סמים. מאוחר יותר באותו היום הם עצרו את דיוויד טסיס, בן 21, והאשימו אותו בשלוש עבירות של אחזקת סמים נרקוטיים, עבירה על אחזקת סם מסקלין (המופק מקקטוס) ועבירה נוספת של אחזקת סם הזייתי – הקרפדה.

בעוד שעישון ארס קרפדות נשמע מעט קיצוני, מסתבר שיש שיטה נוספת, בעייתית הרבה יותר, הכוללת שאיפת צרכים שיצאו מבני-אדם ועברו תהליך של התססה.

ילד אמריקאי שותה ג'נקם יטבתה
ילד אמריקאי שותה ג'נקם יטבתה

הסם, המכונה “ג’נקם” (Jenkem), נולד בקרב ילדי הרחוב בזמביה באיזור תחילת שנות ה-90. בחודשים האחרונים החלו לצוץ מספר דיווחים על עלייה מדאיגה בשימוש בקרב הנוער האמריקאי. אם ברצונכם להפיק את הסם כמנהג ילדי זמביה, כל שעליכם לעשות הוא להניח את הצרכים שלכם בתוך בקבוק פלסטיק ולהשאיר בשמש למשך שבוע. אחרי תהליך ההבשלה, יש לחמם את התחתית ובעזרת קשית, לשאוף בהנאה את האדים.

בראיון ששודר בשנת 1995 ברשת ה-BBC, נראה נער בן 16 כשהוא מספר לכתב הרשת על הסיבה לתופעה: “כשאני מסניף דבק, אני רק שומע קולות בתוך הראש. אבל כשאני שואף ג’נקם, אני רואה חזיונות. אני רואה את אמי המתה, ואני יכול לשכוח מכל הצרות שיש לי בחיים”.