רצח השבוע

זה פריץ הרמן. הוא נראה איש נחמד, אבל תיכף תגלו שהוא לא.
זה פריץ הרמן. הוא נראה איש נחמד, אבל תיכף תגלו שהוא לא.

בכירים במשרד התיירות של העיר האנובר נמצאים במרכזה של סערה ציבורית לאחר שהחליטו להוסיף את דמותו של רוצח סדרתי ללוח שנה המיועד לילדים, שראה אור לקראת חג הכריסטמס.

הלוח, שכבר ניתן לרכישה במשרדי התיירות ובחנויות המובחרות, מציג את המוטיבים הידועים של חג המולד: קבוצות ילדים שרות שירי חג, סנטה קלאוס מקפץ ומחלק מתנות ואפילו את הכוכב הידוע של בית לחם המנצנץ על גגות הבתים. נוסף על אלה, החליט המאייר להוסיף את דמותו של פריץ הרמן, רוצח סדרתי ידוע, לבוש מעיל, אוחז בגרזן ומסתתר מאחורי עץ בעודו אורב לילדים המשתעשעים.

הכל התחיל לפני יותר מ-80 שנה. פריץ נכנס לתודעת העיר אחרי שרצח 24 נערים צעירים בגילאי 13-20, קיצץ את גופותיהם והשליך את השאריות לאגם ליין הסמוך. השמועות מספרות שהיה אוסף את הקורבנות בתחנות הרכבת, משכנע אותם להגיע לביתו ושם הורג אותם ע”י נשיכה בצוואר. אגב, שותפו לדירה, האנס גרנץ, היה אחראי על מכירת הבגדים שנשארו ללא אדם.

משפטו של פריץ היה לאירוע הראשון שסוקר באגרסיביות ע”י התקשורת הגרמנית. העם הגרמני הזדעזע לשמוע על מעלליו של הרוצח ובית המשפט האשים אותו בהיותו “אדם זאב”, “ערפד” וסתם “סקסיכופת”.

פריץ בין העצים
פריץ בין העצים

גרוע מכך, בסופה של חקירה מסועפת, התברר שפריץ היתל בשוטרים ושיכנע אותם להשתמש בו בתור מודיע, בעוד הוא עצמו ממשיך לכייף. כאשר נתפס סופית ב-1925, הוא נשלח למוסד סגור עקב חוסר שפיותו, אבל החשיפה בתקשורת והדעה הציבורית לא נתנו לעניין לשקוע וכעבור מספר חודשים הוא נשלף מהתא וראשו נערף לקול צהלות ההמונים. אגב, שותפו לדירה, זה שהיה אחראי על הבגדים, קיבל 12 שנים בכלא. בתום ריצוי עונשו הוא המשיך להנות מהפסטיבלים בהאנובר, עד שהתפגר בנסיבות טבעיות ב-1980.

סיפורו של פריץ הרמן הצית דיונים נרחבים בקרב הציבור הגרמני בנוגע לעונשי מוות, דרך הטיפול בבלתי-שפויים, דרכי החקירה של המשטרה וכמובן הומוסקסואליות, שהסיפור הביזארי עזר להבעיר מחדש את הדעות הקדומות כלפיה. ראש מחלקת התיירות של האנהובר, האנס-כריסטיאן נולטה, הגן על ההחלטה להכניס את דמותו של הרוצח כשאמר: “תרצו או לא, הבחור הוא חלק מההיסטוריה של העיר שלנו. גם במדריכי הטיולים שלנו, אנחנו תמיד דואגים להבליט את הסיפור”.