שישליק אירליינס

שדה התעופה של נפאל. ברוכים הבאים.
שדה התעופה של נפאל. ברוכים הבאים.

בכירים בחברת התעופה הלאומית של נפאל הקריבו שתי עיזים צעירות כדי לרצות את האל אקאש-באיראב, האחראי לתחום השמיים על פי דת הבודהיזם. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ההקרבה נעשתה לאחר שמספר תקלות התגלו באחד מתוך שני מטוסי ה-757 שברשות החברה.

נפאל איירליינס נאלצה להשהות בשבועות האחרונים חלק מהשירותים שהיא מעניקה בשל תקלות חוזרות ונשנות במטוסי החברה המקרטעים. למרות הבעיות במטוסים, הטייסים הנפאלים עדיין נחשבים לטובים יחסית, זאת בשל התמרונים שהם נאלצים לעשות בין ההרים הרבים ברחבי המדינה (שמונה מתוך עשרת ההרים הגבוהים ביותר בעולם נמצאים בנפאל, כולל האוורסט).

ביום ראשון האחרון הובאו שתי עיזים אל אחד ממסלולי ההמראה, שם הוקרבו במעמד בכירי החברה, כשהם עומדים בסמוך למטוס הבעייתי.

לפני מספר שנים, הוציא משרד החוץ הנפאלי כרזה המקדמת את התיירות במדינה. רק לאחר ההדפסה הם עלו על זה שהתמונה המצולמת היא המאצ'ו פיצ'ו המפורסם שנמצא בכלל בפרו.
לפני מספר שנים, הוציא משרד החוץ הנפאלי כרזה המקדמת את התיירות במדינה. רק לאחר ההדפסה הם עלו על זה שהתמונה המצולמת היא המאצ'ו פיצ'ו המפורסם שנמצא בכלל בפרו.

הטקס המסורתי נערך בשדה התעופה בקטמנדו, שדה התעופה הבינלאומי היחידי בנפאל. “כל הבעיות סודרו והמטוס ממשיך בטיסותיו”, סיפר ראג’ו קייסי, בכיר בחברת התעופה, מבלי לפרט מה הייתה הבעיה המקורית.

התקשורת המקומית במדינה מאשימה במשך שנים את חברת התעופה בהתעלמות מתקלות טכניות שיכולות להתפתח לאסון. המטוס עצמו מיועד לטיסות בינלאומית לחמש ערים שונות ברחבי אסיה. הקרבת בעלי החיים לצורך תיקון עניינים בחיים היא עניין נפוץ בנפאל. העיזים מובילות במצעד הנטבחים ומיד אחריהן נמצאים הבופאלו, שגם נהנים להתחמם על המזבח מדי פעם ולרצות את השוכן במרומים.

ועכשיו, זה בדיוק הזמן המתאים ל-5 עובדות הזויות שבטוח לא ידעתם על נפאל. בבקשה.

[slider group=A bstyle=”display:block;” title=”מוזיקה בנפאל”]רוב המוזיקה שהנפאלים שומעים היא שילוב של פופ, מוזיקה דתית ופולקלור מקומי. החל משנות השישים, קיים גם סוג של רוק נפאלי שתפס חזק בעיקר באיזור קטמנדו. באיזורים העירוניים התפתחו גם הרגאיי הנפאלי וההיפ-הופ הנפאלי, בעיקר מאז תחילת כניסת הוידאוקליפים לנפאל. רוב המוזיקה הנפאלית מושפעת ממוזיקה הודית וטיבטית.[/slider] [slider group=A title=”ספורט בנפאל” bstyle=”display:block”]הספורט הפופולארי ביותר במדינה הוא הכדורגל. אחריו מגיע הקריקט ואז בא משהו שנקרא “קאבאדי”. לא בדיוק הבנו איך זה עובד אבל זה קשור לשבירת שרשרת אנשים, ריצה, עצירת נשימה וקצת מכות. יש גם נבחרת של בנות, תראו.

בנות משחקות קאבאדי, קאבאדי, קאבאדי[/slider] [slider group=A title=”טלוויזיה ורדיו בנפאל” bstyle=”display:block”]הטלוויזיה הגיעה לנפאל באמצע שנות ה-80. כיום קיימות 6 תחנות טלוויזיה במדינה אבל רבים מהתושבים מעדיפים לראות סרטים הודיים דרך הלוויין. הנפאלים גם חזקים ברדיו. בשנת 2000 היו 12 תחנות רדיו במדינה, היום יש לא פחות מ-56 תחנות. התחנה הנחשבת ביותר היא Kantipur FM ואם אתם ממש רוצים, אתם יכולים לשמוע אותה כאן.[/slider] [slider group=A title=”נישואין ויחסים בנפאל” bstyle=”display:block”]רוב הנישואין בנפאל נעשים דרך שידוך, וגירושין כמעט ולא קיימים. ע”פ חוק אסור לגבר לשאת מספר נשים אבל מספר שבטים מבודדים בהרים נהנים ממצוות הפולינדריה – נשים שנשואות למספר גברים. הנפאלים נוהגים לחגוג את טקס הפאשי, שהוא היום הראשון בו תינוק אוכל אורז. בחלק מהשבטים, נשים בתולות נחשבות “נשואות” לעץ פירות, מה שמבטיח שהן לא יעשו שטויות לפני החתונה.[/slider] [slider group=A title=”ממה עשויים הבתים בנפאל?” bstyle=”display:block”]רוב הבתים בנפאל עשויים מתערובת במבוק, בוץ וחרא יבש של פרות. הדיירים אומרים שזה עוזר לשמור על החום בחורף והקור בקיץ. זה גם לא מסריח.[/slider]