הנשרים התפשטו עם שחר

שופינג בחוף נודיסטים
שופינג בחוף נודיסטים

חוף הים, גבול פולין-גרמניה: יותר מ-70 שנה אחרי פתיחת הקרבות בין גרמניה לפולין, נפתחה חזית חדשה על הגבול ביניהן, רק שהפעם מדובר בכוחות מזויינים מסוג אחר.

הקרב המדובר מתחולל בימים אלה על רצועת החוף יוזדום הנמצאת על גבול פולין-גרמניה וכוללת מאות גרמנים ערומים מול מאות פולנים ביישנים.

המבקרים במקום יכולים להבחין מיד בהבדלים: בצד אחד ישבנים לבנבנים משתזפים בשמש ובצד השני בגדי ים שמרניים המביטים בזילזול על באי החוף העירומים. לאחרונה נרשמה נקודת רתיחה חדשה בין הגרמנים החושפניים והפולנים הצנועים.

[autoviewer id=”3″ width=”455px” height=”340px”]

לאורך חמישים השנים האחרונות, שמרו הגרמנים חובבי השמש על מנהגיהם הנודיסטים ברצועת החוף המשתרעת מהאי הולבק הגרמני ועד העיר סוונימונדה הנמצאת בקצה הצפון-מערבי של פולין.

בשנה שעברה, בדצמבר 2007, בעקבות הסכם שוואנגן, המבטל למעשה את הגבולות בין המדינות בחלק מהמקומות, הוסרה הגדר בחוף שהפרידה עד כה בין הצד הפולני לצד הגרמני. רק עכשיו, כשהפולנים והגרמנים מסתובבים אחד בתוך השני בחופשיות, נאבקים הגרמנים על זכותם לפזז בחופשיות בקרניה האהובות של השמש.

מאדניה ואניטה, זוג פולניות בנות 28, אמרו בתשובה לשאלת כתב אוממו כי “זה מגוחך ובלתי אפשרי. הנודיסטים הגרמניים מתנהגים כמו חזירים. אנחנו לעולם לא נגיע לים בעירום, אנחנו קתוליות”. גם מהצד השני, הגרמנים העירומים והשמחים בדרך כלל, לא מרוצים יותר מדי מהרעיון. אלקה ברנהולץ בת ה-44 אמרה: “זה חוף נודיסטים ותמיד היה כך. זו הרגשה מאוד לא נוחה כשהפולנים מגיעים לכאן לבושים ובוהים בנו”.

אינס מולר, בת ה-46 מגרמניה (ששוכבת על הבטן בתמונה הראשונה בגלריה) הוסיפה: “אני די מזועזעת מההתנהגות של הפולנים. אני מרגישה כמו קוף בגן חיות. הפולנים מגיעים לכאן עם משקפות, מסתכלים עלינו ומקללים”. מהצד השני, גם הכומר בעיר סוונימונדה הצטרף לחגיגה כשכינה את הנודיסטים “חוטאים”. כעבור מספר ימים הוא כבר קרא לסובלנות בין הצדדים.

קאזימירז סאז’דוויז, פולני חייכן בן 68, אמר: “מנקודת מבט קתולית, הנודיסטים הם באמת חוטאים. אולם צריך לזכור כי בגרמניה אנשים מחונכים בדרך יותר חופשייה מאשר בפולין. אני יכול להבין את העובדה שהם אוהבים להשתזף בעירום. הבעיה שחלק מבני עמי לעיתים קצת רגישים”.

הרשויות בשני הצדדים מקווים לקבוע הפסקת אש לאחר שהציבו במקום שלטים בשתי השפות שמחלקים את החוף לשני חלקים – איזור לנודיסטים ואיזור לפולנים ואנשים רגילים.