הפליטים הצהובים

29,000 ברווזוני גומי שהקיפו את העולם במשך 15 השנים האחרונות עומדים להופיע בקרוב בחופי בריטניה.

הברווזים נפלו מתוך מכולה שעשתה את דרכה על אונייה במסע מסין לסיאטל עוד בשנת 1992, כך מדווח ה-BBC. מסתבר שמסע הברווזונים אף עזר למדענים ברחבי העולם להבין יותר את השפעת זרמי האוקיינוסים על חפצים שיודעים לצוף.

ברווזונים בשיעור שחייה
ברווזונים בשיעור שחייה

“הברווזונים הקיפו את כל צפון הפסיפיק בשלוש השנים האחרונות. הם עברו ליד אלסקה, יפן וצפון אמריקה”, סיפר קרטיס אווסמייר, צלם טבע משועמם, שעוקב אחרי הברווזונים בשנים האחרונות.

חלק גדול מהברווזונים עתיד להגיע עוד הקיץ לחופי מחוז קורניש בבריטניה. לדברי הצלם, הברווזונים חבולים ושזופים ממסעם המפרך דרך האוקיינוס הארקטי, השקט והאטלנטי.

הברווזונים נצפו ליד חופי אלסקה בשנת 1995. המעריצים מאמינים שהחבר’ה הצהובים נתקעו בקרח צף במשך מספר שנים, מה שמסביר את העובדה שרק בשנת 2000 הם ניצפו באוקיינוס האטלנטי. לאחר שנה הם ניצפו שוב בצפון האטלנטי, סמוך לאיזור בו שקעה הטיטניק. בשלב זה התפצלה הקבוצה וברווזונים צהובים ניצפו בחופי האוואי, אינדונזיה, אוסטרליה ודרום אמריקה.

ברווזונים שזופים בנופש בהאוואי
ברווזונים שזופים בנופש בהאוואי

שני ספרי ילדים כבר נכתבו על הרפתקאות הברווזונים, וברווזון אחד אף נמכר ב-eBay בסכום של 1,000 ליש”ט (כ-8,000 ש”ח). אם אתם מגיעים לבריטניה בקיץ הקרוב, וברווזון צהבהב מסתובב לכם בין הרגליים, תוכלו לזהות את אמינותם לפי המילים “The First Years”, שם החברה המייצרת, המוטבעות על כל אחד מהם. השורשים של צעצוע הברווזון הצהוב לא ממש ידועים. מה שכן ידוע הוא שברווזונים צהובים החלו להופיע כבר בסוף המאה ה-18, עם התפתחותה של תעשיית הגומי. אריק, החבוב מרחוב סומסום, עזר לבסס את מעמדו של הברווזון בתרבות הפופולרית, בעיקר בזכות המערכון הנודע שלו באמבטיה.

ברווזון לעניין
ברווזון לעניין

לאור הפופולריות הגוברת של הברווזונים המצייצים, החלו להופיע בשוק מתחרים אנרכסטיים בצורת “ברווזוני שטן” או “ברווזוני מוות”. בשנת 2001, פירסם “הסאן” הבריטי כי עובד שביצע עבודות בארמון בקינגהאם הופתע לגלות ברווזון חובש כתר בחדר האמבטיה של המלכה. הסיפור הקפיץ בכ-80 אחוזים את מכירות הברווזונים בבריטניה לתקופה קצרה.

כמו להרבה דברים אחרים, גם לברווזונים יש קבוצה קטנה של אנשים מוזרים שאוספים אותם בשביל התענוג. רוב המעריצים מגיעים ממקומות כמו קנדה, גרמניה, יפן, סינגפור, ניו-זילנד והולנד. ספר השיאים של גינס מציין בחור שמחזיק 2,583 ברווזונים שונים.


מרוץ הברווזונים – קו הסיום

בשנים האחרונות נערכים לא מעט מירוצים של ברווזוני גומי, בעיקר למטרות צדקה. המרוץ המפורסם ביותר נערך באגם נוקסוויל בטנסי, ארה”ב. במרוץ לוקחים חלק אלפי ברווזונים ממוספרים שנסחפים במורד הנהר לעבר נקודת הסיום. המקומות הראשונים זוכים בפרסי ענק כמו מכוניות ומאות דולרים.

ב-2003 עורר המרוץ מהומה קלה אחרי שבית המשפט העליון במדינה קבע כי מדובר למעשה בהגרלת לוטו והדבר אסור ע”פ חוק. רק לאחר שנתיים הושג אישור לקיים את התחרות והברווזונים חזרו למימי האגם.

ב-2006 נערך מרוץ הברווזונים הגדול ביותר בעולם בדבלין שבאירלנד. 150,000 ברווזונים לקחו חלק בעניין. רובם לא שרדו.