אלוהים כן משחק בקוביה

מסתבר שהשאלה אם יש אלוהים עדיין שווה לא מעט כסף. לפני חודשיים נפתחה ההרשמה להימור מעט שונה בסוכנות ההימורים “פאדי פאואר” בלונדון. המבקרים במקום יכולים להשקיע את מיטב כספם ולהביע את דעתם הפיננסית לגבי קיומו של אלוהים. כמעט 5,000 ליש”ט (כ-30,000 שקלים) כבר הושקעו בהימור על אחד מהנושאים השנויים ביותר במחלוקת במאות השנים האחרונות.

אלוהים, תן לי כסף לז'טונים
אלוהים, תן לי כסף לז'טונים

בחודש ספטמבר, עת הושק מאיץ החלקיקים הגדול בשוויץ, הוחלט ב-“פאדי פאואר” לפתוח את ההימורים לגבי השאלה “האם תמצא סוף-סוף התשובה לקיומו של אלוהים?”.

לטענת הסוכנות, ההוכחה לקיום בורא העולם תמצא כאשר המדענים במקום יגלו את קיומו של חומר תת-אטומי מסתורי בשם “בוזון היגס”, הידוע יותר בשם “החלקיק האלוהי“. מדענים טוענים כי החלקיק הזה בדיוק הוא זה שמעניק לחומרים את המסה שלהם ובכך, למעשה, מעניק להם את קיומם.

במידה שהתפילות יענו וקיומו של אלוהים אכן יוכח, צפויה הסוכנות להפסיד כ-300,000 ש”ח.

בתחילה הסיכויים לקיומו של אלוהים היו 1 ל-20, אולם לאחר מאיץ החלקיקים הושבת חלקית לפני כחודש בעקבות תקלות טכניות, הורד הסיכוי לזכייה לרמה של 1 ל-33. לאחרונה התעוררו ההימורים מחדש לאחר שקבוצה אתאיסטית החלה לפרסם שלטי פרסומת על אוטובוסים בלונדון הטוענים כי “ככל הנראה אין אלוהים”. ההתעניינות עשתה את שלה ב-“פאדי פאואר”, שמריצה הימורים גם לגבי מי יהיה האפיפיור הבא, והאחראים על ההימור העלו את הסיכוי למצב של 1-4.

במידה שהתפילות יענו וקיומו של אלוהים אכן יוכח, צפויה הסוכנות להפסיד כ-50,000 ליש”ט (כ-300,000 ש”ח). דובר מטעם “פאדי פאואר” אמר כי האישור לקיומו של אלוהים ינתן סופית רק כאשר מדענים יוכיחו את מציאתו של החומר המסתורי. “רק לאחר שבעלי הסוכנות יווכחו שאכן יש אלוהים, יחולקו הכספים לקהל המהמרים”.

בראיון לכתב אוממו, הוסיף הדובר כי “קמפיין הפרסום של האתאיסטים העלה מחדש את הדיון בשאלה בפאבים ובמקומות העבודה. כתוצאה מכך, לא מעט אנשים החליטו להוכיח את טענתם בנושא בכך שהניחו הימורים בסוכנות שלנו. בכל מקרה, אנו מציעים לכל מי שעדיין לא בטוח אם אלוהים אכן קיים, לחכות עם הכסף בתוך הארנק”.

אמנם “פאדי פאואר” החלו להתעסק בשאלה התיאולוגית רק השנה, אבל ההרגשה שזה יהיה רעיון טוב להמר על קיומו של אלוהים הייתה קיימת כבר במאה ה-17. עוד בשנת 1654 הגיע הפילוסוף הצרפתי בלייז פסקל למסקנה ש-“אם אלוהים אינו קיים, אינך מפסיד דבר אם אתה מאמין בו, אך אם אלוהים קיים ואינך מאמין בו, אתה מפסיד הכול“.