הכרוז בחנות: כושים החוצה!

חברת וולמארט, הקמעונאית הגדולה בעולם, נדרשה להעניק אינספור התנצלויות לאחר שכרוז בחנות בניו ג’רזי ביקש מכל הקונים השחורים לעזוב במיידי את החנות. העניין הגיע בזמן מאוד לא טוב עבור החברה, שנמצאת ביחסים שבריריים עם קבוצות בני מיעוטים.

ביום ראשון האחרון נשמע קול גברי במערכת הכריזה של החנות והודיע בנינוחות: “שימו לב, לקוחות וולמרט: כל האנשים השחורים, אתם מתבקשים לעזוב את החנות במיידי!”. לקוחות ששהו באותה העת בחנות סיפרו כי מנהל החנות נשמע כעבור דקות מעטות במערכת הכריזה כשהוא מתנצל על ההודעה האחרונה. למרות שעדיין לא ברור אם מדובר בפרחח או בעובד בעייתי, לקוחות רבים הביעו את זעמם בפני הנהלת החנות.

הזמר קנייה ווסט עושה סוג של ראפ בשידור חי על ג’ורג’ בוש נוטש הכושים. מייק מאיירס (אוסטין פאוורס) בשוק.

“אני רוצה לדעת איך נוצר מצב שהודעות כאלה יוצאות מהכריזה, בגלל שזה בדיוק המסר שהילדים שלנו מקבלים”, סיפרה שילה אלינגטון שביקרה בחנות בזמן ההכרזה, “אם זה סתם היה תעלול, יש רק בן אדם אחד שצוחק עכשיו וזאת בטח לא אני”.

רבים מתושביה השחורים של העיר כבר הודיעו שלא יחזרו לקנות בחנות עד שלא יובטח להם שמקרה כזה לא יחזור על עצמו. “תמיד סמכתי על החנות שתספק את כל הצרכים שלי”, אמרה מאמא קובינגטון, אחת מלקוחות החנות, “אבל עד שהעניין הזה לא יוסדר, אני לא אוכל להרשות לעצמי לעבור שוב בדלתות של החנות”.

בכירים בחברת וולמארט מנסים, מן הסתם, למזער את הנזקים. הודעה רשמית מטעם החברה מסרה כי “המעשה הוא בלתי מקובל לחלוטין” ושאנשיה נחושים למצוא את האחראי לתעלול. זוהי לא הפעם הראשונה שהרשת נתקלת בבעיות עם ציבור השחורים.

בפברואר 2009 נדרשה החברה לשלם סכום של 17.5 מיליון דולר כדי ליישב סיכסוך עם נהגי המשאיות שטענו שנהגים שחורים זוכים לפחות הטבות מעמיתיהם בהירי העור. במאי 2009 נתבעה החברה ע”י קבוצת שליחים מקסיקניים בחברה, שעבדו בחברת הבת “ספידי גונזלס” וטענו שעבדו בסביבת עבודה עויינת ואף זכו לקריאות גנאי מצד מנהליהם.