בנגלדש: הנחיתה על הירח היא שקר

שני עיתונים ראשיים במדינת בנגלדש (סוג של הודו) התנצלו בפני קוראיהם אחרי שפירסמו ידיעה שהופיעה באתר סאטירי וקבעה כי הנחיתה על הירח הייתה מזוייפת.

צילומי הנחיתה על הירח
צילומי הנחיתה על הירח

“Daily Manab Zamin”, העיתון הגדול בבנגלדש, מסר כי במהלך מסיבת עיתונאים עם האסטרונאוט ניל ארמסטרונג, הוא הדהים לפתע את העולם כשאמר “היום אני יודע שהכל היה תרמית מכוונת”. יום אחרי פרסום הידיעה ציטט ה-“New Nation”, עיתון נוסף במדינה, את אותו סיפור.

רק כעבור מספר שעות גילו שני העיתונים כי המקור ממנו נלקחה הידיעה, “The Onion“, הוא למעשה רשת חדשות סאטירית שפועלת כבר למעלה מ-20 שנה בארה”ב ואחראית לכמה סיפורים מפוברקים ומבריקים, כמו “היום בו קרס האינטרנט“.

שני העיתונים מיהרו להתנצל בפני הקוראים על כך שלא בדקו את אמינות הסיפור. “חשבנו שזה אמיתי ולכן הדפסנו את הסיפור מבלי לבדוק אותו”, סיפר עורך המשנה חאסוזומאן חאן לכתב אוממו, “אף אחד מאיתנו לא ידע שה-Onion הוא לא אתר חדשות אמיתי”.

הכתבה המקורית מסרה כי במהלך מסיבת עיתונאים, אמר ארמסטרונג כי היה “חייב לבדוק כל פרט נקודתי במסע ההיסטורי אחרי שצפיתי במספר וידאויים ביוטיוב וקראתי לא מעט בלוגים אודות תאוריית הקונספירציה”. בפועל, מסיבת העיתונאים הזו לא התקיימה מעולם.

“כל מה שהייתי צריך היו כמה פיסקאות שנכתבו על ידי אחד ממכחישי ‘ההישג הטכנולוגי בכל הזמנים’ כדי להבין שחייתי כל חיי בשקר”, צוטט ארמסטרונג בכתבה המזוייפת, “למרות שהמסע הרגיש אמיתי, היום אני מבין שככל הנראה שהיתי כל הזמן על כדור הארץ, בהאנגר מיוחד שהוכשר למשימה בניו-מקסיקו”. הכתבה מסתיימת במילים: “אני מניח שבסופו של דבר זה היה צעד קטן לאדם, שקר ענק לאנושות”.

מכסחי המיתוסים על זיוף הנחיתה על הירח (תוכנית מלאה)

הסיפור פורסם לראשונה באתר ה-Onion ביום שני השבוע וביום רביעי תורגם לשפה הבנגלית ופורסם בעיתון המקומי, כשהקרדיט ניתן לסוכנות הידיעות של ה-Onion באוהיו. ביום חמישי פורסם הסיפור גם ב-“New Nation”, אבל באותו יום כבר הופיעה התנצלות בין דפיו של ה-“Daily Manab”.

בהתנצלות התפתלו אנשי העיתון בחוסר נוחות וגילו כי “הסיפור שפירסמנו אמש אודות זיוף הנחיתה על הירח הוא מזוייף בעצמו. הדיווח שלנו זכה לתשומת לב רחבה במיוחד, אך מאז גילינו כי המקור שלנו הוא אתר שטותי שמפרסם דיווחים שקריים על אירועים היסטוריים. האמת היא שניל ארמסטרונג מעולם לא העניק ראיון כזה וכל העניין היה מומצא מתחילתו ועד סופו. אנו מתנצלים על כך שפירסמנו את הסיפור מבלי לבדוק את המקור שעומד מאחוריו”.